Umut içeren ‘hayır’lı kampanya

Meclis’ten geçerek Cumhurbaşkanına sunulan Anayasa değişiklik teklifinin referanduma sunulacağı kesinleşmesi üzerine HDP, zaman kaybetmeden ‘referandum’ gündemiyle toplandı. Tüm yetkili organlarıyla toplantılar düzenleyecek olan HDP, umutlu bir ‘hayır’ kampanyası için geniş bir cephe örecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu ve Meclis Grubu, Meclis’ten 339 oyla geçen ‘başkanlık’ teklifinin ardından yapılacak referandum sürecinin stratejisini ele aldı. Eşbaşkanları, milletvekilleri, parti üye ve yöneticileri tutuklu bulunan HDP, referandum öncesinde kitlesini dinamize etmenin ve yeniden harekete geçirmenin arayışlarını yoğunlaştırdı. Önceki gün yapılan toplantı öncesinde HDP bileşenleri, İnsan Hakları Kurumları ile toplantılar yaparak konuya ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Tüm güçlerini topluyor

Yapılan MYK ve Meclis Grubu toplantısında hem komisyon hem de genel kurul süreci kapsamlı olarak değerlendirildi. HDP kaynaklarından alınan bilgilere göre, toplantıda MYK üyeleri ve milletvekilleri, referandum sürecine ilişkin görüş ve önerilerini sundu. Ayrıca toplantıda yürütülecek olan kampanyaya, kampanyada üretilecek olan argümanlara ilişkin tartışmalar yürütüldü. Yapılan öneri ve öne çıkan değerlendirmeler bugün yapılacak olan Parti Meclisi toplantısında da ele alınacak. Ardından paylaşılan görüş ve öneriler bir kez daha MYK toplantısında ele alınarak kararlaştırılacak.

6ayhan-bilgenHalka umut taşıyacaklar

Konuya ilişkin bilgi veren HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, özellikle kampanyada kullanılacak ortak dil üzerinde durduklarını ve farklı bölgelerin özgünlükleri dikkate alınarak bir kampanya yürütülmesi eğiliminin ağırlık kazandığını söyledi. Çalışmalarında daha çok ev ziyaretlerini ve yüz yüze görüşmeleri esas alacaklarını bu yöntemin benimsendiğini vurgulayan Bilgen, “Sadece ret üzerine kurulu bir ‘hayır’ değil daha umut içeren bir hayır kampanyasının yürütülmesi ve hayır demenin neleri kazandıracağının kamuoyu ile paylaşan bir söylem geliştirilecek” şeklinde konuştu.

En güçlü cevabı Kürtler verecek

Bilgen, OHAL koşullarında ‘hayır’ cephesinin çalıştırılmayacağına yönelik ciddi kaygılar olduğunu ve bu yönlü ciddi şikayetler geldiğini belirterek, “Engelleme, seçim hilesi, baskı yoluyla ‘hayır’ oyu mümkün olduğu kadar düşürülmeye çalışılacak” dedi. Özellikle Kürt bölgesinde hayır oyunun yüksek çıkmasının önemine dikkat çeken Bilgen, bunun “Milliyetçi Erdoğan ve Bahçeli ittifakına karşı bir cevap niteliği taşıyacağını” belirtti.

AKP’den eşitsiz bir kampanya

Ayrıca AKP’nin referandum sürecinde Meclis’i açık tutma yönünde bir eğilim sergilediği bilgisini veren Bilgen, bununla “siyasi partilerin parlamentoya odaklanarak, sahadan ve toplumsal çalışmalardan geri durmasını sağlamak ve kampanyanın Cumhurbaşkanlığı eliyle ve devlet imkanlarıyla yürütülmesinin” hedeflendiğini vurguladı.

Halka ‘hayır’ anlatılacak

Bilgen ayrıca, önümüzdeki günlerde, ekoloji ve emek hareketi, inanç grupları, kadın ve gençlik kurumları ile buluşacaklarını dile getirerek, önümüzdeki hafta ortasından itibaren halk buluşmaları planlanacağını söyledi. Bilgen, çalışmaların bazı bölgelerde HDK ile daha farklı ittifaklar üzerinden yürütülmesinin imkanları aranacağını, yine DTK ve farklı Kürt çevreleri ve demokrasi güçleri ile kampanyanın planlamasına ilişkin görüşmeler yapılacağını paylaştı.

ANKARA

EN SON EKLENENLER