WHRD’den gözaltılara sert tepki

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Koalisyonu Kadın İnsan Hakları Savunucuları (WHRD), Gültan Kışanak ile Ayla Akat Ata’ın gözaltına alınmasına sert tepki göstererek, derhal serbest bırakılmalarını istedi

Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Koalisyonu, Kadın İnsan Hakları Savunucuları (WHRD) Kongreya Jinên Azad (KJA) Sözcüsü Ayla Akat Ata ve Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Akat ve Kışanak’ın gözaltına alınması karşısında öfkeliyiz” vurgusunda bulunulan açıklamada, “Kürt kadın hareketinin öncü şahıslarından olan Ayla Akat, Eylül 2016’da düzenlenen Kalkınmada Kadın Hakları Örgütü’nin (AWID) 13. Forumu’na katılım sağlamıştı. Hem Akat hem Kışanak daha önce Türk Parlamentosu’nda milletvekili olarak görev yapmıştı” denildi.

Kışanak ve Ata’nın kriminalize edilmesini kabul etmiyoruz’

Açıklamanın devamında “İkisi de kadın insan hakları savunucusu olan Kışanak ve Akat ile en yüksek düzeyde dayanışmamızı ifade ediyoruz. Onlar, Türkiye’deki ve Ortadoğu bölgesindeki kadın insan hakları savunucularına karşı yürütülen sistematik baskıları da simgeliyorlar. Kadınlara yönelik şiddet ve ayrımcılığa karşı meşru bir mücadele yürüten iki eski parlamento üyesinin kriminalize edilmesini kabul edilemez buluyoruz” denildi.

Türkiye’ye çağrı

Türkiye hükümetine çağrıda bulunulan açıklanın devamı şöyle: “Birleşmiş Milletler’in kadın insan hakları savunucuların önemli rolünü tanıyan kararını tanımaya çağırıyoruz. Zira kadın insan hakları savunucularının bu rolü, hem İnsan Hakları Savunucuları Deklarasyonu (53/144) hem de Kadın İnsan Hakları Savunucularının Koruması İle İlgili Karar’da (68/181) vurgulanmıştır. Bu belgeler, imzacı devletleri bütün insan haklarını koruma, destekleme ve uygulamaya ve herkesi her türlü şiddet, tehdit, misilleme, ayrımcılık, baskı veya farklı bir keyfi eylemden korumaya zorunlu kılıyor.”

WHRD Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koalisyonu açıklamasının sonunda Akat ve Kışanak’ın derhal serbest bırakılmasını isterken, “İkisinin gözaltındaki psikolojik ve fiziki sağlığından Türk hükümetini sorumlu kılıyoruz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR