Yıldırım’a göre ateşkes Efrin’i kapsamıyor

Post date:

Author:

Category:

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, BM’nin Suriye geneli için aldığı ateşkes kararının Efrin’i kapsamadığını iddia ederek, “Kararın odak noktası, Doğu Guta’daki sivil katliamın önlenmesidir” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir’de olması nedeniyle partinin grup toplantısında Başbakan Binali Yıldırım konuştu. 28 Şubat’ın yıldönümü nedeniyle Necmettin Erbakan’ı anan Yıldırım, “28 Şubat’ta sadece hukuku çiğnemediler, ekonomimizi de zarara uğrattılar. 28 Şubat sürecinin faturasını aziz ve cefakar millet ödedi. 28 Şubat’ın yaralarını sardık ama acılarını unutmadık” dedi.
PYD ve YPG’nin 28 Şubat 2015 tarihinde yapılan Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) “terör örgütü” olarak kabul edildiğini söyleyen Yıldırım, “28 Şubat 2015’ten beri yapılan MGK toplantılarının tamamında YPG, PKK, DEAŞ ile topyekun mücadele var” dedi.
Çocuklara yönelik istismara da değinen ve buna ilişkin caydırıcı cezalar çıkartacaklarını söyleyen Yıldırım, şöyle devam etti: “Çocuk istismarına yönelik sebeplerin ortadan kaldırılması, cezaların caydırıcılığının daha da artırılması konusunda kapsamlı bir çalışma başlattık. Yasal düzenlemeler için teklif yakında Meclis’te olacak. Olayların tekrarlanmaması için sadece yasal düzenleme yapmak yetmez. Eğitim başta olmak üzere ve toplumun her kesimine görevler düşmektedir.”
‘BİZİM TARİHİMİZDE KATLİAM, SOYKIRIM YOK’
Hollanda’nın Ermeni Soykırımı’na ilişkin hazırladığı yasa tasarısının kabul edilmesine de değinen Yıldırım, “Batı çifte standarttan vazgeçmiyor. Hollanda’nın 1915 olaylarına ilişkin aldığı karar bizim için yok hükmündedir. Buna soykırım diyenler kendilerine bakmalıdırlar. Katliamlar konusunda en kötü sicil bu iddiaları ortaya atan ülkelerindir. Kimse Türkiye’nin şanlı geçmişini kendi karanlık mazisiyle karşılaştırmasın. Bizim tarihimizde katliam, soykırım yok. Kardeşlik, beraberlik var. Bosna’da yaşananlar taptaze hafızalarımızda” diye ifade etti.
EFRİN OPERASYONU 
Efrin’e yönelik operasyonda 39’uncu güne girildiğini ve kentin çepeçevre emniyete alındığını söyleyen Yıldırım, “Sınır bölgeleri tamamen terörden temizlendi. Şimdi özel harekat timlerimizle beraber Adım adım temizlik yaparak gidiyoruz.  PKK, PYD, DEAŞ sivillere işkenceye vatandaşı yerinden yurdundan etmeye devam ediyor. Bölge halkının yüzde 60’ı evlerini terk etmiş durumda. BM bir karar aldı. 30 gün süreyle Guta’da ateşkes ilan edilmesi üzerine. Şu anda Doğu Guta’da bir insanlık dramı ve ayıbı yaşanıyor. Buradaki çocuk, kadın ve yaralılara acil insani yardım bile yapılamıyor. Bu kararın amacı bu bombalamalar ve katliamdan etkilenen bölgeye acil yardım gitmesi ve yaralılara çocuklara müdahale edilebilmesi için. Bunu olumlu karşılıyoruz. Ancak karar alınmış olmasına rağmen rejim Doğu Guta’ya saldırıya tekrar başladı. Kimyasal silah kullanıldığı yönünde çok ciddi iddialar var. Afrin’de yürüttüğümüz Zeytin Dalı Harekatı’nı Doğu Guta ile karıştıranlar var. BM Konseyi kararının Doğu Guta ile ilgili olduğu aşikardır. Çünkü Türkiye sivillere değil, eli kanlı terör örgütlerine karşı ve orada yaşayan sivilleri kurtarmak için bir temizlik harekatı yapıyor. Kararın odak noktası, terör örgütlerine karşı yürütülen harekatlar değil, Doğu Guta’daki sivil katliamın önlenmesidir” dedi.
ÇEKYA’NIN İMTİHANI
PYD eski Eşbaşkanı ve TEV-DEM Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim’in Çekya’nın başkentti Prag’da gözaltına alınmasını da gündeme getiren Yıldırım, bakanlıklar nezdinde konuyu takip ettiklerini belirterek, “Gün, NATO müttefikimiz Çekya’nın imtihan günüdür” dedi.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR