Yüksekdağ: Erdoğan’dan büyük halk var

0
100

“Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılanan HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a ceza verildi. Yüksedağ savunmasında ‘Sırtımızı halka dayadık. Erdoğan’dan büyük halk var’ dedi

Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla açılan davanın karar duruşması görüldü. Van 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Yüksekdağ, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, duruşmaya AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı da hazır bulundu.

Duruşmada ilk olarak savunma yapan Yüksekdağ kendisinin bir siyasetçi olduğunu hatırlattı ve bir siyasetçinin de bazen sert, bazen kimilerinin hoşuna gitmeyecek sözler sarf edebileceğini ifade ederek, “Çünkü ben siyasetçiyim ve bu benim işim. Ben siyasetçi olarak sert eleştiriler de yapabilirim. Bunun suç olmaması gerekiyor” dedi.

“Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılandığı davanın bir yargılama değil, iktidarın ömrünü daha çok uzatmak için kendilerine yönelik geliştirdikleri bir siyaset tarzı olduğunu vurgulayan Yüksekdağ, “Bu halk iradesine darbedir. Biz bu darbeyi savurduğumuz için şuan buradayız. Bizim içeride olmamız bir fikri ve düşünceyi cezalandırmadır. Bir hakikat, bir fikir yıllarca cezaevine atılarak cezalandırılamaz. Bu yöntem tarih boyunca defalarca kez denendi ama asla başarıya ulaşamadı. Tüm bunlara rağmen halk yine partisinin arkasında duruyorsa bu gerçek asla kaybedilemez ve cezalandırılamaz. Çünkü biz sırtımızı halkımıza dayadık. Bu ve buna benzer iktidarlar daha önce de ‘bunlar güçlerini nereden alıyor?, ‘neden bu kadar cesaretli davranıyorlar’ diyorlardı. Tüm bunlara söylüyoruz ki, biz cesaretimizi halkımızdan, halkımızın iradesinden alıyoruz” diye belirtti.

‘Sırtımızı halka dayadık’

Erdoğan’ın cumhurbaşkanı ama aynı zamanda bir partinin lideri olduğunu hatırlatan Yüksekdağ, şöyle devam etti: “Bu parti lideri bize karşı hasmane bir tutum sergiliyor. Yani biz siyasetçiler ne söylersek söyleyeyim, bizim tüm sözlerimiz cumhurbaşkanına hakaret olarak sergilenebilir. Bu davalarla ‘bize konuşmayın’, ‘sesiniz çıkmasın’ diyorlar ama biz asla susmadık, susmayacağız. Bugün Tayyip Erdoğan tüm gücünü bu ülkenin mazlum halkına karşı kullanıyor. Bunu söylemeyelim mi? Türkiye halkları bir korku ordusuna mı dönüşsün? Biz buna izin mi verelim? Asla böyle bir durum olmayacaktır. Direneceğiz. Biz zalimin karşısında direneceğiz. Bu ülkede Erdoğan’dan büyük halk var. Biz zulüm ordularına karşı sırtımızı bu halka dayadık. Saraylar bir gün mutlaka çöker ve orada bu hükmü sürenler bu enkazın altında kalır.”

Yüksekdağ’ın ardından avukatlar da savunma yaptı. Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme Yüksekdağ’a “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla bin 740 TL para cezası verdi.

Kaynak: MA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here