Şükrü Yıldız; biz yürek işi yapıyoruz

Uzun bir çalışma ve tartışma sürecinden sonra yeni bir tv kanalı daha yayına başlıyor. Merkezi Almanya’nın Dortmund şehri olarak planlanan yayının ismi DTV. Genel Müdürlüğünü gazetemiz yazarlarından Şükrü Yıldız üstlendi. DTV hakında Gazetemize bilgi veren Yıldız Biz yürek işi yapıyoruz dedi.

DTV hakkında bizlere bilgi verebilir misiniz?
DTV bir süreç sonrasında varılmış bir noktadır. Herkesin bildiği gibi Tv Avrupa yayınlarıyla bir ilke imza attık. Tüm yanlışlık ve eksiklerine rağmen içinden geldiğimiz toplumun sesi olmasının getirisini tüm yatırımcılarımıza gösterdik. Değerlerin Anadolu’nun derinliklerinde saklı durduğunu bunun sadece alınıp işlenmesi gerektiği noktasında bir fikir birliği yaratabildik. Bundan hareketle, TV Avrupa’nın yayınlarının durmasından sonra yeniden yayınların başlatılması için bir çok çalışma gündeme geldi. İşte bu çalışmalardan bir tanesi de DTV’dir.

DTV nasıl bir yayın politikası izleyecek?
Televizyonumuz mevcut yayınlardan farklı bir konumdadır. Birincisi Avrupa’dan direk yayın yapacaktır. Avrupa’ya göç etmiş ve burayı artık ikinci vatan olarak seçmiş insanlarımızın emeğinin bir ürünüdür. Tabii ki onların sorunları, gündemlerini esas alacak ve yeteneklerini ekrana taşıyacaktır. İkincisi Alevi vatandaşlarımızın sorunlarını gündemleştirecektir. Alevicilik değil, Alevilerin penceresinden dünyaya bakmaya çalışacak ve tüm konularda olduğu gibi bu konuda da hassas davranacaktır.

Buraya kendimizle birlikte getirdiğimiz değerlerimiz var. Bunların korunması, geliştirilmesi için çaba harcayacaktır. Geleneklerimizin, örf ve adetlerimizin entegrasyonla gelişmiş bir resmi çizilmeye çalışacak ve Avrupa’da asimilasyona yönelik politikaları teşhir ederek, sesimizi yükseltmenin aracı olacaktır.

Peki siz bir Alevi kanalı mısınız?
Böyle demek mümkün. Bir parçamızda bu. Sahiplendiğimiz ve binlerce yıldır Anadolu insanını besleyen bir birikimin ardıyız biz. Fakat biraz önce vurguladığım gibi biz Alevicilik yapan bir kanal değiliz. Biz herkesin kendisini ifade edebildiği kadar Alevilerinde bu kanalda yer alacağını söylemek istiyoruz. Biz Avrupalıyız ve Avrupa’da yaşayan insanlarımızın sorunlarını öncelikle gündemleştiren bir kanalız.

Hangi aşamadasınız?
Şu ana kadar yapılması gereken ön anlaşmaların hepsi yapıldı. Teknik alt yapı ve uydu görüşmeleri sonuçlandırıldı. 24 saat yayın yapan bir kanal olacağız. Bunun zorluklarını biliyoruz. Materyal toplanması ve arşivin oluşturulması öncelikle gerekmekte. Hangi programların yer alacağı konusunda çalışmalar devam etmekte. Bunların ön çalışmaları yapıldıktan sonra test yayını başlayacak. Sonuçta biz bir yürek işi yapıyoruz. Elimizdeki imkanları en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız.

DTV’de kimler olacak?
Bu konuda isim vermek için erken sanıyorum. Ama biz bir kurum gibi davranmayı yeğliyoruz. DTV’de danışma, yönetim ve yayın kurulları olacak. Şimdiden bu kurullarda yer alan değerli dostlarımız var. Kendi mecrası içinde temsilcilikler oluşturulmaya devam ediliyor. Şunu gönül rahatlığıyla söylemek mümkün; bu işin içinden gelmiş, bilgi ve birikimiyle toplumumuzun ihtiyaçlarına cevap verecek bir kadro ile geliyoruz. Test yayınlarının başlamasına paralel kamuoyu bu konuda daha geniş açıklama geçilecek.

Yayınlar nereden yapılacak?
Şu anda tüm hazırlıkların merkezi Almanya’nın Dortmund şehri. Yayınlar buradaki stüdyolardan hazırlanacak. Diğer Avrupa ülkelerinde de temsilciliklerimiz oluşmuş durumda. Her ülkeden haftada en az bir programla katılım olacak yayınlara. Türkiye temsilciliği için çalışmalar devam etmektedir. İkinci bir merkez olarak hazırlanmaya çalışılmaktadır.

Son olarak kaydetmek istediğiniz bir şey var mı?
Yayınlarımızın toplumuza laik bir kalitede olması, onların katılımcılığıyla ilintilidir. Herkesi bir kurum yaratma bilinci ile sahiplenmeye çağırıyorum. Kendimiz içim bir şeyler inşa etmenin zamanı geldi. Sorumlu davranıp, kendimizin sesi olacak bir çalışmaya destek verelim diyorum. Program, projeleri olanlar, kendilerini bu çalışmaya katmak isteyenler bizlerle ilişkiye geçsinler. Sonuçlarından hepimizin yararlanacağı bir kurumu birlikte yaratmış olmanın mutluluğunu paylaşsınlar derim. Buradan da Dem gazetesine ve çalışanlarına katkılarından dolayı da teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Teşekkürler

DEM GAZETESİ, 2004

EN SON EKLENENLER