‘120 yaşına kadar yaşamak mümkün’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Liv Hopital’dan bir grup doktor, yaşlanmanın ertelenebileceğine dair geliştirdikleri ‘Stop Aging’ programını gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Toplantıda program hakkında bilgi veren Prof. Dr. Gürsel Turgut, ’’ ‘Stop Aging’ programıyla özellikle yaşlanmaya bir ameliyat ya da ofis ortamında uygulanan tedavi yöntemleri açısından değil, tamamıyla biyolojik yaşın ve çevresel etkilerin özellikle 18 yaş sınırına getirilerek yaşlanmanın engellenmesi, deformasyonun durdurulması, vücutta sağlıklı bir şekilde yaş almanın sağlanması için özellikle omik, genomik, metamobolik tıp alanlarının olanaklarını kullanarak farklı bir yaşlanmaya farklı bir konseptle, bir bütüncül yaklaşımla yaşlanmanın engellenmesi, sağlıklı yaşamanın sağlanmasını hedeflendiği bir program başlatıyoruz. Tek bir doktorun takip ettiği bir program değil bu. Yaklaşık olarak 5 ile 8 doktorun bir konsey mantığı içerisinde hastayı aldığı ve etraflıca değerlendirdiği tüm yaşamının kişiye özel olarak metabolik tarafını, biyolojik yaşını ve biyokimyasal yapısını incelenerek kişiye özel ilaçların tasarlandığı tanı ve tedavi planlaması dediğimiz bir plan dahilinde yaptığımız bir program’’ ifadelerini kullandı.

“HANGİ HASTALIKLARLA KARŞILAŞACAĞINIZI, ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNÜ ÖNCEDEN SAPTAYABİLİYORSUNUZ”

120 yaşına kadar yaşanılabileceğini ifade eden Turgut, “100 yaşına kadar şu anki imkanlarla yaşamak mümkün. Önemli olan sizin öngören tıp alanının mümkün olduğunca kullanarak sizin genetik olarak ilerleyen yıllarda hangi hastalıklarla karşılaşacağınız önemli bir bölümünü önceden saptayabiliyorsunuz. Klinik değerlendirmelerle kendinizi kontrol ettirerek hangi hastalıklarla karşılaşacağınızı yakalayıp engelleyebiliyorsunuz. Hastalıklara yakalanmanızı durdurduğunuz anda, stresi de azaltırsanız, kendi metabolik ve hormonal yapınıza uygun beslenmenizi sağlarsanız, sporunuzu yaparsanız, aktif yaşam içerisinde yer alırsanız elbette 100 değil 120 yaşına kadar yaşayabilirsiniz’’ şeklinde konuştu.

“YAŞLANMANIN KÖK HÜCREYLE ALAKALI BİR HASTALIK OLDUĞUNU DÜŞÜNMEKTEYİZ’’

Yaşlanmanın bir kök hücre hastalığı olduğunu öne süren Prof. Dr. Erdal Karaöz,’’ ‘Stop Aging’ denen bir program başladı. Hayatımı kök hücrelerle geçirmiş, kök hücre tabanlı tedavilerle geçirmiş bir bilim insanı olarak şunu söylemek istiyorum. Yaşlanma bir kök hücre hastalığıdır. Bizim vücudumuzun içerisindeki bütün organların içerisinde işlevsel hücreler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra her organın içerisinde bizim kök hücre diye adlandırdığımız az sayıda hücreler var. Yaşamımız boyunca aslında bütün organlarımızda bir yıkım ve bir yapım vardır. Yaşlanmada aslında yaşamımız boyunca biriktirdiğimiz olumsuz faktörler kök hücreleri etkileyerek onların fonksiyonlarını, işlevlerini yerine getirmesini engelledikleri için ellerimiz buruşur, saçlarımız beyazlaşır. Yaşlılığın o bütün patofizyolojik özelliklerini göstermeye başlarız. Biz yaşlanmanın kök hücreyle alakalı bir hastalık olduğunu düşünmekteyiz’’ diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR