200 yıllık kilise otopark oldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Xarpêt’te (Elazığ) Ermeni ve Süryani halkına ev sahipliği yapan 200 yıllık tarihi Ermeni Protestan Kilisesi, özel sermayeye satılmasının ardından otoparka dönüştürüldü.

Hak ettiği koruma önlemleri alınmayan kilisenin duvarlarına otopark işletmecileri tarafından tabelalar çakılması dikkat çekiyor. Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olan Ermeni Protestan Kilisesi, Cumhuriyet döneminde de un fabrikası, pazar yeri ve hayvan pazarı olarak kullanılmıştı.

Anılar da yok oldu

Şehir merkezinde bulunan Ermeni Protestan Kilisesi’nin 200 yıllık tarihine rağmen maruz bırakıldığı yıkımın ilk kez yaşanmadığını belirten yöre halkından bir yurttaş, “Bize dedelerimizin eski gayrimüslim komşuları ile yaşadıkları anıları hatırlatan tek miras bu tarihi kilise kalmıştı. Şimdi bu miras yok olmanın eşiğinde” diyerek tepki gösterdi. Çevre illerden Xarpêt’e ziyarete gelen Ermeni ve Süryaniler, büyüklerinden geriye kalan tarihi miraslarını bıraktıkları gibi bulamadıklarını ve hayal kırıklığı yaşadıklarını dile getiriyor.

XARPÊT

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR