2019’da doğal felaketler ne kadar zarara yol açtı?

0
111

Raporda küresel ısınma ile bağlantılı en az 15 doğal felaketin yol açtığı maddi zararlara dikkat çekildi. İngiliz sivil toplum örgütü Christian Aid, “İklim değişiklinin beslediği aşırı meteorolojik olaylar, 2019 yılında kalabalık tüm kıtaları vurdu, ölümlere yol açtı, milyonlarca insanın göç etmesine neden oldu ve milyarlarca zarara neden oldu” dedi.

BM raporları, devlet kurumları, bilimsel araştırmalar ve basın gibi açık kaynaklardan elde edilen veriler doğrultusunda hazırlanan raporda, tayfun, sel felaketler ve orman yangınları gibi 15 felaket sıralanarak, bunlardan yedisinin yol açtığı zararların 10 milyar doları aştığına vurgu yapıldı.

Hindistan’ın kuzeyindeki sel felaketleri ile Çin’deki Lekima tayfununu her biri 10 milyar dolardan fazla zarara yol açarken, Kuzey Amerika’daki Dorian kasırgası 11,4 milyar dolar, Haziran-Ağustos arasında Çin’deki sel felaketleri 12 milyar dolar, Midwest ve ABD’nin güneyindeki sel felaketleri 12,5 milyar dolar, Japonya’da Ekim ayındaki Hagibis tayfunu 15 milyar dolar ve Ekim-Kasım’da Kaliforniya eyaletindeki orman yangınları 25 milyar dolara mal oldu.

“Bu felaketlerin her biri iklim değişiklikleri ile bağlantılı” tespiti yapıldı. Ocak ayında 2,5 milyar dolar zarara yol açan sel felaketlerinin yaşandığı Arjantin ve Uruguay’da, ağır kuraklıktan bir yıl sonra yağışların ortalamadan beş kat daha fazla olduğu kaydedildi. Raporda küresel ısınma ile değişimleri arttığı ve toprağın daha kuru hale gelerek yağış halinde ağır sonuçların ortaya çıktığına dikkat çekildi.

Christian Aid, zararlara ilişkin mali verilerin sadece genel bir bakış sunduğunu belirtirken, insani kayıpların çoğunun sadece iki olayın sonucu olduğuna dikkat çekti. Hindistan’ın kuzeyindeki sel felaketlerinde 1.900 kişi ölürken, Mozambik’teki İdai kasırgasında 1.300 kişinin hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Raporda, en yoksul kesimlerin iklim değişimlerinin yol çatığı sonuçlarda en ağır bedeli ödediğini kaydetti. Christian Aid, “Buna karşın mali külfet zengin ülkelerde daha fazla. Japonya ve ABD, en ağır zararlı üç olay yaşadı” dedi.

Aralık ayı ortasında yeniden sigortalama şirketi Swiss Re’nin, yaptığı ilk yıllık değerlendirmeye göre 2019 yılında doğal felaketler ve insani felaketler 140 milyar dolar ekonomik kayba yol açtı. 2018 yılında bu kayıplar 176 milyar dolar olarak hesaplanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here