300 bin kişi olumsuz etkilenecek

Post date:

Author:

Category:

Gaziosmanpaşa’nın Yıldıztabya Mahallesi’nin riskli alan ilan edilmesiyle birlikte yüz binlerce Gaziosmanpaşalı mağduriyet yaşıyor. Avukat Ocak, Yıldıztabya’nın kentsel değer kazanmasıyla birlikte rant aracı haline getirildiğini ifade etti. Mahallede yaşayan Baykan ise ‘Hakkımızı vermiyorlar’ diyor

İstanbul Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm sıkıntısı bitmiyor. Değişen kentsel dönüşüm yönetmeliği ile hak sahipleri durumdan şikayetçi. Bakanlar Kurulu, Gaziosmanpaşa için Acele Kamulaştırma kararını 10 Nisan 2016’da Resmi Gazete’de yayınlayarak yürürlüğe koymuştu. Mahallede yaşayan yurttaşlar, bir araya gelerek ‘acele kamulaştırma’ kararının iptali için mahkemeye başvurdu. Daha önce Danıştay 14. Daire Yıldıztabya, Mevlana, Pazariçi ve Karayolları mahalleleri için riskli alan kararlarını iptal etti. 17 Kasım’da Yıldıztabya Mahallesi’nde tekrar ‘riskli alan’ kararı verildi. Mahalleye gönüllü olarak destek veren Ekoloji Hareketi Avukatı Alp Tekin Ocak ve mahalleli, Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’e konuştu. Acele kamulaştırma kararının 10 binin üzerinde bir parseli ilgilendirdiğini ve bu mahallelerin kentsel değer kazanmasıyla birlikte rant aracı haline getirilmek istendiğine dikkat çekiyor.

İptal davaları açıldı

Ocak, kentsel dönüşümle ilgili yeni gelişmelerin Gaziosmanpaşa’nın bazı mahallelerinde Danıştay’ın riskli alanı iptal etmesine rağmen bu sefer mahalle bazında yeniden riskli alanların ilan edildiğini söylüyor. Avukat Ocak, ilan edilen riskli alanların bu kez daha küçük parçalar halinde bölgenin yeniden riskli alan edildiğini belirterek şunları söylüyor: “Gaziosmanpaşa’daki büyük bir kentsel dönüşüm söz konusu. Bu durum yaklaşık 10 binin üzerinde bir parseli ilgilendiriyor. Bu da binlerce konut demek. Bu alanlar önce 6306 sayılı yasayla Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi çerçevesinde riskli alan ilan edildi. Mahallede yaşayan yurttaşlar tarafından bu mahallelerde kurulan kooperatif ve derneklerle bölgenin riskli alan edilmesine ilişkin iptal davaları açıldı. Danıştay 14’üncü Dairesi bu riskli alan davalarını kabul etti. Fakat şu an Gaziosmanpaşa ilçesinin yaklaşık yüzde 80’i kamulaştırılmak isteniyor.”

300 bin insan olumsuz etkilenecek

Gaziosmanpaşa’da yaşayanlar bir araya gelerek acele kamulaştırma kararının iptali için davalar açtı. Ocak, 2 gün önce Yıldıztabya Mahallesi’nde ilan edilen riskli alan ilanına tepki göstererek yeni yönetmelikle birlikte Gaziosmanpaşa’da rezidanslar ve alışveriş merkezlerinin yapılmak istediğini aktardı. Acele kamulaştırmayla birlikte Gaziosmanpaşa’da yaşayan yaklaşık 300 bin insanın olumsuz etkileneceği belirtiliyor. Bu durumun basına yansımadığını dile getiren Ocak son olarak şöyle konuştu: “Bu insanlar yerlerinden olacak ve büyük bir dönüşüm süreci başlayacak. Ülkenin durumundan kaynaklı olarak bu konu basında yer almıyor. Buralarda yaşayan insanlar zorla çıkartılacak ve değerlenmiş kentsel mekanlar rant aracı haline gelecek. Burada uluslararası sermayenin göz diktiği bir alan söz konusu. Mahkemeler bununla birlikte hukuka aykırılığa işaret ediyor. İdare de bu hukuka aykırı olan yönetmelik değişikliğinin arkasına sığınmaya çalışıyor.”

Silahlı insanlar tehdit ediyor

Kırbaç sokağında annesiyle birlikte yaşayan 53 yaşındaki Hakan Baykan ise bu kentsel dönüşümden olumsuz etkilenen yüz binlerce kişinden biri. Riskli alan ilanıyla birlikte babasından kalma evin kamulaştırmaya alındığını aktaran Baykan duruma tepkili: “Gaziosmanpaşa Belediyesi’nden bize belgeler gönderiyorlar. Hakkımız verilmediği için sözleşmeye imza atmadım. 170 metre kare bahçesi olan bir gecekondu da yaşıyorum. Evimi benden alırlarsa bana 60 metre karelik küçücük iki odayı verecekler. Hakkımızdan fazlasını istemiyoruz. Şu an ara sokaklarda lambalar bile yanmıyor. Komşularımız sözleşmelere imza atmadıkları için silahlı insanlar mahalleye gelip tehdit ediyorlar.”

İmza atmak istemiyorlar

Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisi’nden Korkmaz Aslan da Yenidoğan, Yıldıztabya ve Pazariçi Mahallesi’nde yeniden riskli alan kararları verildiğini ve mahallede yaşayan yurttaşların sözleşmelere imza atmak istemediğini söylüyor: “Davalar açılınca belediye mahallede yaşayan yurttaşlara görüşmek için çağrılar yapıyor. İnsanları psikolojik olarak anlaşmaya hazırlıyorlar.”

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR