5 yaşındaki çocuk silah doğrultup tabletini alan polisleri unutamıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Mersin’de uykudayken evlerini basan ve kendisine silah doğrultarak, bozuk tabletini alan polisleri unutamayan 5 yaşındaki A.Ç., televizyonda ve sokakta polisleri her gördüğünde aynı travmayı yaşıyor. Anne Faika Çoban, çocuğunun polisler için “Yüzü kapalı hırsızlar” dediğini belirtti.

Ülkede 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte tavan yapan hak ihlallerinden asker ve polis tarafından baskın yapılan evlerdeki kadın, çocuk ve yaşlılar fazlasıyla nasibini alıyor. Kapıların kırıldığı, odaların dağıtılarak zarara uğratıldığı ve ev halkına sert müdahalelerin yapıldığı operasyonlar, çocuklarda ayrıca travmaya neden oluyor. Kar maskeli ve ağır silahlarla yapılan baskınların derin izler bıraktığı çocuklardan biri de 5 yaşındaki A.Ç.
Mersin’deki evlerine 3 ay önce yapılan baskın sırasında kendisine doğrultulan silahı ve zorla bozuk olan tabletini alan polisleri unutamayan A.Ç., yüzü kapalı özel harekâtçıları ise “Yüzü kapalı hırsızlar” olarak tanımlıyor.
‘ÇOCUĞA SİLAH DOĞRULTULDU’
Anne Faika Çoban, evlerinin gece saat 01.20’de Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Azadiya Welat gazetesinin eski çalışanı Şirin Çoban için basıldığını belirterek, baskın sırasında yaşananları şöyle anlattı: “Evi aradıklarında ben, kızım ve kız kardeşim evdeydik. 5 yaşındaki kızım oda da uyuyordu. İçeri girer girmez çocuğa silah doğrultuldu. Çocuk korkup ağlamaya başladı. Kucağıma aldım sakinleştirmeye çalıştım. Kardeşim ‘Çocuktur görmüyor musunuz’ diye bağırdı. Onlarda o sırada çocuktan özür diledi. ‘Görmedik, çocuk olduğunu bilmiyorduk. Biz düşman mıyız’ dediler. Bende, ‘Evet düşmansınız, olmasanız gecenin bu saatinde eve bu şekilde girmezdiniz’ dedim. Işığı açmak istedim ancak izin vermediler. ‘Bunun için ışıklarımız var’ dediler. Işıkları açmadığımız için çok korktuk. Çocuğumda ışıkların kapalı olmasından kaynaklı ayrıca çok korktu. Onlar çıktıktan sonra siviller geldi. Ayakkabı ile girmeye çalıştılar izin vermedim. Bunun üzerine galoş giydiler. Yaklaşık olarak saat 4’de kadar evimizi aradılar.”
‘POLİS GÖRÜNCE EVE KOŞUYOR’
Çocuğunun psikolojik olarak bu durumdan etkilendiğinin altını çizen Çoban, “Evde pek bir şey yoktu zaten. Çocuğumun bozuk bir tableti vardı. Çocuğumun tabletini aldılar. Çocuk ‘Tabletimi almayın’ diye ağladı. Tableti almayın diye çok itiraz ettik ancak ‘Almak zorundayız’ dediler. Çocuğum gece yatarken ‘Yine gelirler mi diye’ korkuyor. O günden bu yana çocuğum yaşadıklarını unutamıyor. Dışarıda oynarken polis ya da bir polis aracı gördüğünde koşup eve geliyor. ‘Bizi almaya mı geliyorlar? Evimizi basmaya mı geliyorlar?’ diye söyleniyor” diyerek ruh halini anlattı.
Bir hafta içerisinde evinin 3 kez basıldığını aktaran Çoban, birkaç kez de polis tarafından ifadeye çağrıldığını söyledi. İfade için çağrıldığında çocuğunun ‘Seni bir daha göremem’ diyerek korktuğunu ve bunun onda bir travmaya neden olduğunu kaydeden Çoban, “Pazarda gezdiğimiz zaman polisleri görünce de etkileniyor. Bu durum onun bilincinde kalmış. Örneğin televizyonda polisleri görünce çok sinirleniyor. Ağır bir tepki veriyor. ‘Bunlar herkesi yakalıyor. Benim halamı da yakaladılar, halamı da içeri atmışlar. Anne senide mi yakalayacaklar? Halamın yanına mı atacaklar?’ diyor. Özellikle dışarı çıktığında ‘Polis gelip beni yakalasın halamın yanına götürsün’ diyor. Polis, onun bilincinde çok kötü bir şey olarak kalmış ve bunu zihninden atamıyor” ifadelerini kullandı.
ARKADAŞLARINA ANLATIYOR
Cezaevinde olan diğer halasını yaklaşık olarak 8 aydır göremeyen A.Ç.’nin bu durumdan da etkilendiğini aktaran Çoban, çocuğunun “Polis neden bırakmıyor halamı göreyim” diyerek ağladığını söyledi. Çoban, şöyle devam etti: “Çocuk polis ve askeri karıştırıyor, dolayısıyla hepsini polis olarak görüyor. Ancak yüzü kapalı özel harekâtçılara ‘Yüzü kapalı hırsızlar’ diyor. Polislerle hiç konuşmuyor. Polis kaç defa evi basmaya geldiğinde onunla şakalaşmaya çalıştılar. Konuşmaya çalışıyorlar. Ancak kızım hiçbir şekilde onlarla konuşmuyor ve sevmiyor. Kızım arkadaşlarına da sürekli anlatıyordu ‘Polis kötüdür bizim evi sürekli basıyor’ diye. Kendisine silah doğrultmasını ve tabletinin alınmasını arkadaşlarına anlatıyor.”
MA / Hacı Yusuf Topaloğlu 
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR