‘Ah vah değil mücadele günüdür’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yaşam savunucuları, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla birçok yerde eylem yaptı. AKP hükümetinin doğayı yağmaladığını ve yaşamı yok ettiğini vurgulayan yaşam savunucuları, ‘ahlanma vahlanma günü değil, bugün mücadele günüdür’ dedi

Türkiye’nin birçok yerinde 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla eylem yapıldı. Doğanın, AKP iktidarının talan ve yağması altında olduğunu vurgulayan yaşam savunucuları, yağma düzenine karşı mücadele çağrısı yaptı.

Yaşamın genetiğiyle oynanıyor

Derelerin Kardeşliği Platformu yaptığı açıklamada, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün “ahlanma vahlanma günü” olmadığını belirterek, mücadele günü olduğunu ifade etti. Sermaye ve iktidarın yaşamı yağmalamaktan bıkmadığına değinilen açıklamada, “Bu saldırılar çevresinde, ‘5 Haziran Dünya Çevre Günü’, artık kutlanacak veya vahlanacak bir gün değil; bu saldırılar, baskı ve yıldırma politikalarına karşı önlem alma ve mücadele günü olmalıdır. EPDK Kanunu, Maden Yasası, ÇED uygulamaları gibi yasa ve yönetmeliklerde yapılan değişiklikler gibi birçok düzenleme ve Torba Yasalara ilişikleşen maddeler, doğal yaşamın ölüm fermanını hazırlıyor. Baskı ve engellemelerle adeta, doğanın, hukukun, bilimin ve hatta demokrasinin genetiği ile oynanıyor. Yılmayacağız… Bu yağma harekâtına karşı duran, vadisini, deresini, köyünü, ormanını, yaylasını savunan herkesi omuz omuza vermeye, hep birlikte yaşamı savunmaya çağırıyoruz!” denildi.

AKP talan iktidarıdır

Dünya Çevre Günü vesilesiyle açıklama yapan TMMOB Başkanı Emin Korkmaz da, “AKP’nin 15 yıllık iktidarında bilime, doğaya aykırı yasal düzenlemelerle tüm ülke bir rant alanı olarak görülmüş, kentsel ve kırsal alanlar, ormanlar, meralar, kıyılar, doğal sit alanları, tabiat varlıkları yalnızca kar hırsıyla tahrip edilmiştir. En son zeytinliklerin ve meraların yağmalanması için hazırlandığı açık olan torba yasa da, geleceğimiz açısından büyük bir tehdittir. Anayasa tanımayan iktidarın kar hırsı ülkeyi talan ediyor” dedi.

HDK ve HDP ekoloji meclisleri de başta Amed, İstanbul, Antalya ve İzmir olmak üzere, birçok yerde Çevre Günü dolayısıyla eylem yaptı. Açıklamalarda, Kürdistan ve Türkiye’deki yaşam alanı yağmasının eşgüdümlü götürüldüğü vurgulanarak, yaşam alanlarını savunmak için ortak mücadelenin yaşamsal olduğu kaydedildi. Açıklamalarda OHAL’in de yağma için kullanıldığı kaydedildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR