Akıllı kömür ve Albayrak’ın ailesi!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

60 milyon ton kömür üretimini 200 milyon tona ulaştırmak isteyen AKP, işçi emeği üzerinde yoğun bir baskı kuracak. İşçi emeği üzerinde baskı kurmak onlara yetmeyecek ve doğa üzerinde de yoğun bir baskı kurarak, maden sahalarını genişletmeleri gerekecek. Tabiatı ve Biyoçeşitliliği Koruma Yasası bu nedenle Meclis’te

Dünya üzerinde ciddi anlamda kömürden vazgeçme eğilimlerinin artttığı ve bu nedenle doksanlı yıllardan bu yana zirvelerin düzenlendiği günümüzde, Türkiye bu yönelimin tersinde hareket etmeye devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ikincisini yaptıkları ‘Yerli Kömür Eylem Planı Çalıştayı’nın açılışında, “Kömürün tüm süreçlerinde akıl ile akılcı stratejilerle hareket etmeyi düstur edindik. İşte bu yüzden kömürümüzü akıllı kömür olarak değerlendireceğiz. Artık Türk kömür madenciliğinde ‘akıllı kömür’ dönemini bugün itibariyle inşallah başlatıyoruz” dedi. Albayrak, “Enerjide dışa bağımlılığı sonlandırmak için ortaya koyduğumuz bu milli enerji ve maden politikası kapsamında enerji alanında, özellikle özel sektör başta olmak üzere istişare ettik, çok yoğun bir mesai harcadık. Enerji ve maden alanında arzu ettiğimiz seviyelere ulaşmak için neler yapmamız gerek, nasıl bir strateji ortaya koymamızın gerektiği bir yol haritası belirledik” dedi. Albayrak’ın bu sözleri, kömür üretiminin giderek büyüyeceği yeni bir döneme işaret ediyor.

Albayrak ve ailesi

Albayrak konuşmasının devamında, “Kaçak kömür madenciliği ile mücadele edeceğiz” dedi. ‘Kömür Üreticileri Derneği’ yönetim kurulu üyeleri ile birlikte aile fotoğrafı çektirmiş olması, aile bireylerini tanımamız açısından önemliydi. Albayrak aile bireylerine yönelik olarak, “ABD ve Avusturalya gibi ülkelerde işçi başına 11 ton üretim yapılırken, Türkiye’de bu rakam yaklaşık 1,5 ton seviyesinde. 11 ton nere 1,5 ton nere. Hedefimiz Türkiye rekorunu tarihin en yüksek üretim rakamları noktasına, 100 milyona, inşallah 200 milyon tona çıkarmayı ana bir hedef olarak koymamız lazım” dedi. Bu rakamlara ulaşmak için öncelikle işçi emeği üzerinde yoğun bir baskı kurarak, onları köleleştirmeleri gerekecek. Bu nedenle TKİ gibi kurumlar özel sektörün eline verilerek, bu bağlamda ilerlemek hedefleniyor. İşçi emeği üzerinde baskı kurmak yetmeyecek. Doğa üzerinde de yoğun bir baskı kurarak, her yerde madenlerin açılmasını sağlamaları gerekecek. Tabiatı ve Biyoçeşitliliği Koruma Yasası bu nedenle Meclis’te. Yasa ile doğal alanların tüm koruma statüleri kaldırılıp, belirledikleri maden sahaları için yağmalayacakları anlaşılıyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR