AKP SİT’leri yağmalıyor!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bornava’da ‘1. Derece Doğal SİT Alanı’ olan bir bölge SİT derecesi düşürülerek imara açılırken, İzmir ve Bornava belediyeleri devre dışı bırakıldı. AKP eski İzmir il başkanı Rahmi Taştan’a ait olan alanın imara açılmasıyla, özel okul inşaatı başladı

İzmir’de SİT derecesi düşürülen Doğal Koruma Bölgeleri’ne bir bir inşaatlar dikiliyor. Daha önce Çeşme ilçesinde Birinci Derece SİT Bölgesi olmasına rağmen SİT derecesi düşürülerek, turizm bölgesi ilan edilen bölgeye, Adalı Holding tarafından 5 yıldızlı otel yapımı için izin verilmişti. Şimdi de Bornova ilçesinde SİT derecesi düşürülen, daha sonra imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilen bölgede, mahkemece iptal kararı verilmesine rağmen, inşaat çalışması başlatıldı. Bahçeşehir Koleji tarafından başlatılan inşaat çalışmasına dair herhangi bir ön izin alınmadığı gibi bölge ile ilgili İzmir 5. İdare Mahkemesi tarafından alınan kararla, inşaattan öte çivi çakmak bile yasak.

Planlar rant için değişiyor

İnşaatın başladığı İzmir’in Bornova ilçesi Karaçam köyü Bademli mevkii ile Çiçekliköy girişinde yer alan ve Birinci Derece Doğal SİT Alanı statüsü kaldırılan 23 bin 178 metrekarelik alanda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, 2015 yılında ‘Parsel bazlı plan değişikliği’de yapıldı. Koruma statüsünün kaldırılmasının ardından Bakanlık, bölgenin 1/1000 ve 1/5000’lik imar planlarında da değişikliğe giderek, bölgede 4 kata kadar yapılaşmaya izin verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi’nin devre dışı bırakıldığı kararlarla, bölge özel eğitim tesisi alanı ilan edilirken, kamu yararı gerekçe gösterildi. Bölgenin Birinci Derece Doğal SİT Alanı olarak gösterilmesinin mülkiyet hakkı açısından hak kaybı olduğu değerlendirmesi yapılırken, plan değişikliği yapılan parsellerin daha sonra AKP eski İzmir il başkanı Rahmi Taştan’a ait olduğu ortaya çıktı.

Bakanlığın kararına 2016’da itiraz eden TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İzmir Şubesi, bölgenin imar planlarında yapılan değişikliğin yasalara aykırı olduğunu belirtirken, mahkeme Haziran 2016’da bakanlığın kararını iptal etti. Kararın iptali üzerine bölgede yapılmak istenen inşaat çalışması ise, yapılamadı. Ancak, Bahçeşehir Koleji tarafından özel okul binasının inşaatına başlandığı ortaya çıktı. İnşaatın duyulması üzerine ŞPO İzmir Şubesi, İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yazı yazdı ve söz konusu parsel ile ilgili İzmir 5. İdare Mahkemesi’nce verilen kararla imar planlarının iptal edildiği belirtildi. Yine yazıda, söz konusu parsel üzerinde inşaat çalışmalarının başladığının tespit edildiği belirtilirken, parselde yapılan işlemin incelenerek, odaya bildirilmesi istendi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise, konunun araştırılarak, odaya bildirileceğini söylemekle yetindi.

MA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR