Alakır’ın yok edilmesinden vazgeçilmiyor!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alakır’da mücadele eden ve orada yaşayan insanlara dönük olarak, silah atışları yapıldı. Aynı kişilerce, vadide yaşadıkları evin önüne gelerek, eve silahla taciz atışları gerçekleştirildi. Savcılığa yapılan şikayet sonucu jandarmanın tacizle ilgili hiçbir iz bulamadığını belirtmesi üzerine, savcılık konuyla ilgili takipsizlik kararı verdi

Antalya’da bulunan Beydağları’nın biyolojik zenginliği ve görkemli ormanlarının buluştuğu Alakır Vadisi, ısrarla yok olmanın eşiğine taşınmak isteniyor. 10 yılı aşkın süredir Alakır Vadisi’nde HES’ler inşa edilmeye çabalanırken, bu yağmaya direnen bir avuç insanın hem yaşam alanları hem de kendi yaşam hakları tehdit ediliyor. Yaklaşık 40 yıl önce yapılan Alakır Barajı’na ilave olarak, 8 ayrı HES projesi inşa edilmek isteniyor. İnşa edilmek istenen 8 HES’in 4’ünün inşası, tamamlanmış durumda. ADO Grup olarak bilinen birçok alanda üretimler gerçekleştiren gruba ait ADO Enerji şirketine, Alakır Vadisi’nde 6 adet HES inşa etmesi için, sermayenin devleti halini alan ve bunu saklamaya dahi gerek duymayan AKP tarafından izin verildi. Bu süreçte ADO şirketi 4 adet HES’i inşa ederken, Alakır 1 ve Alakır 2 adıyla projelendirilen ve toplam kurulu güçleri 8 MW olan 2 projesinin ise, üretim lisansları mahkemelerce iptal edildi.

Endemik türler yok edilecek!

2014 yılında, Alakır’da yürütülen bilimsel çalışmalarda, ‘Alakır Alası’ adı verilen endemik bir balık türü keşfedildi. Bu tür, 2014 yılında dünyada keşfedilen en etkileyici 20 canlı türü arasına girdi. Ayrıca yine Alakır Vadisi’nde 2017 yılı içinde ‘Alakır Gelinciği’ adı verilen endemik bir gelincik türü bulundu. İptaller ve endemik türlerin varlığı, bölgeye dönük saldırıları azaltmadığı gibi, gittikçe büyümekte olduğu görülen vadinin yok olmasına karşı mücadele eden ve vadide kendilerine yaşam kuran insanlara yönelik olarak, yıldırma adımları atılırken, ölümle tehdit ediliyorlar.

Vadide yaşayanlar taciz ediliyor!

Eylül ayı içinde, vadide Kürce HES’i inşa eden Metemar’ın sahibine ait olan Orhuntaş Maden’in, doğa ve sit katliamlarını özgürce gerçekleştirdiği alandan gece yarıları Alakır’da mücadele eden ve orada yaşayan insanlara dönük olarak, silah atışları yapılıyor. Aynı kişiler olduğu düşünülenler tarafından, Alakır Vadisi’nde yaşadıkları evin önüne gelerek, eve silahla taciz atışları gerçekleştirildi. Savcılığa yapılan şikayet sonucu, jandarmanın tacizle ilgili hiçbir iz bulamadığını belirtmesi üzerine, savcılık konuyla ilgili takipsizlik kararı verdi. Vadide yaşayanların yaşam kaynağı olan pınarın hemen üstündeki araziyi satın alan HES’çi şirket, kepçe ile kazılar yaparak, pınarın suyunu kesti. Tüm bu yaşananların üstüne 1. Derece Doğal Koruma Alanı olan Alakır Nehri’nden Antalya Belediyesi’nin su idaresi olan ASAT, isale hattı için vadideki ağaçları keserek kalan suları taşımaya hazırlanıyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR