‘Amaç dayanışmayı yok etmek’

Post date:

Author:

Category:

Sokak düğünlerinin yasaklanması ve polisin müdahale etmesinin siyasi bir karar olduğunu ifade eden Kültür Sen Mersin Şube Başkanı İmam Özdemir, düğünlere yapılan saldırının asıl hedefinin dayanışmayı yok etmek olduğunu söyledi

Türkiye’de ilan edilen OHAL’in ardından, halkın kültürel değerlerini yaşatmaya çalıştığı birçok etkinlik, valilikler tarafından “güvenlik” gerekçesiyle yasaklanırken, bunlardan biri de sokak düğünleri. 22 Nisan’da Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Yeni Hal Mahallesi’nde Kemal Kalkan ile Kamuran Kalkan isimli çiftin, evlerinin önünde yaptığı düğüne, polislerin müdahale etmesi sonucu çok sayıda kişi, sıkılan gazlardan etkilenerek yaralandı.

Mersin’deki sokak düğünlerinin valilik tarafından yasaklanmasına tepki gösteren Kültür Sen Mersin Şube Başkanı İmam Özdemir, sokak düğünlerine yapılan saldırıların devletin izlediği politikalardan bağımsız olmadığını savundu.

‘Hedef dayanışmayı yok etmek’

Özellikle son yıllarda sokak düğünlerinin yasaklanmasının siyasi bir karar olduğunu vurgulayan Özdemir, Kürt düğünlerine son dönemde yoğun saldırıların olduğunu dile getirdi. Özdemir, “Bu saldırıların oluşmasının asıl nedeni; devletin, Kürtlerin güçlenmesini istememesinden kaynaklıdır. Çünkü bu düğünlerle Kürtler bir araya gelerek dayanışma içine girmektedir. Kürtlerin bir araya gelmesi sistemi korkutmaktadır. Çünkü sistem Kürtlerin sadece iktisadi anlamda değil aynı zamanda büyük metropollerde kendi kültürlerinden kopartıp asimilasyona uğratmak istemektedir” şeklinde konuştu.

‘Kültürler özgürce yaşanmalı’

Kürtlerin sokak düğünlerinin birlik ve mücadele ruhunu yükselttiğini, devletin ise buna engel olmaya çalıştığının altını çizen Özdemir, İç Anadolu’da yaşayan yurttaşların çoğunun da düğünlerini sokaklarda yaptığı halde herhangi bir saldırıya maruz kalmadığını belirtti. Özdemir, “Herkesin kendi kültürünü özgürce yaşama hakkı vardır. Buna kimsenin müdahale etme hakkı yoktur. Fiilen düğüne bir müdahale gerçekleşmiş olsa bile, esasen saldırının hedefi Kürtlerin kimliklerine, dillerine ve geleneklerine yapılmıştır. Devlet bu saldırılarla sonuç alacağını düşünüyorsa yanılmaktadır. Bu nedenle artık bir milletin değerlerine ve kültürlerine saldırmaktan vazgeçmelidir” dedi.

MERSİN/dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR