Amasra’da termik santrale karşı 2 bin 119 vekaletle dava

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Belediyeler ile birlikte 120 kadar sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu ‘Bartın Platformu Bileşenleri’, Amasra’da Gömü ve Tarlaağzı köyleri sınırındaki koyda kurulması planlanan 1300 megavat gücündeki termik santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘ÇED Olumlu’ kararı vermesi ardından geçen 17 Ekim’de halkı bilgilendirmek için stant açtı. Bartın ve Amasra’da açılan stantlarda 2 bin 119 kişi, termik santrale karşı açılacak davaya müdahil olmak için vekalet verdi. Platform üyeleri, 2 bin 119 vekaletle Zonguldak İdare Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma davası açılması için Bartın Adliyesi’ne başvurdu.

REKOR DAVACI SAYISI

Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin’in de destek verdiği platform üyeleri adliye önünde basın açıklaması yaptı. Platform sözcüsü Erdoğan Atmış, ‘ÇED Olumlu’ kararının halkın gözünde hükümsüz olduğunu söyledi. Atmış şöyle konuştu:
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın daha önce vermiş olduğu ‘Bu yer termik santral için uygun değildir’ kararlarını yok sayarak, mevzuatın arkasına dolanarak ve hukuku çiğneyerek tamamen hemşerilik ilişkilerine dayanacak şekilde verdiği ÇED olumlu kararı Bartın-Amasra halkının gözünde hükümsüzdür. Daha önce 42 bin farklı itiraz dilekçesiyle bakanlığa itirazını bildiren Bartın Amasra halkı, bu sefer de ülkemizde ilk kez 2 bin 119 davacı ile iptal davası açıyor. Bildiğimiz kadarıyla en çok davacıya sahip çevre davası olan Artvin- Cerattepe davasında davacı sayısı 700 civarındaydı. Bizler bu sayıyı çok ötelere taşıdığımıza ve bir rekor kırdığımıza inanıyoruz.”
Erdoğün Atmış, Bartın-Amasra halkının kentine sahip çıkmak için mücadelesini sürdüreceğini vurguladı.

Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin de termik santralin kül depolama tesislerinin, ‘Kavşak suyu havzasına’ kurulacağına dikkat çekerek, Bartın Belediyesi olarak ayrıca dava açtıklarını söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR