Asimilasyona karşı Kültür Evi kurdular

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Kazanlı beldesinde yaşayan Arap Alevileri, kendi yaşam biçimlerini korumak, asimilasyona karşı durmak için Kazanlı Kültür Evi’ni kurdular.

Çocuklarının kültürel asimilasyonla karşı karşıya olduklarından yakınan Aleviler, kurdukları kültür eviyle beldede yaşayan çocuklar için hem dil, hem de sanat etkinlikleri yapmayı amaçlıyorlar. Arap Alevi Halk Meclisi tarafından kurulma kararı alınan kültür evinin ihtiyaçları ise, imece usulü ile beldede yaşayan yurttaşlar tarafından karşılanıyor. Kültür Evi’ne ilişkin konuşan Kazanlı Halk Meclisi üyesi Ufuk Sultanoğlu, Kültür Evi’nin geçmişe dayanan özlemler doğrultusunda kurulduğunu söyledi.

Kültür Evi’nin sadece çocuklar için değil, üniversiteye hazırlanan ya da üniversiteye giden ve derslerinde zorluk çekenler için de bir çalışma ortamı olduğunun altını çizen Sultanoğlu, tüm eğitimlerin ücretsiz ve gönüllülük temelinde verildiğini dile getirdi.

‘Anadilde eğitim vereceğiz’

Asimilasyona karşı Arap çocuklarına kendi anadillerinde eğitim vereceklerini ifade eden Sultanoğlu, “Çocuklara dil dersi vereceğiz, kendi dillerini daha iyi öğrenmeleri için. Yine çocuklara yaratıcı yazarlık, bilimin önemini anlatan birçok dersler verilecek. Fakat bizimle gönüllülük temelinde çalışacak olan öğretmenlere de ihtiyacımız var. Arap Alevi halkına bir şeyler kazandırmak isteyen ve bizimle yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olan herkese ihtiyacımız var” dedi.

MERSİN/dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR