Ateş Amed’e sıçradı

0
153

Askeri operasyon adı altında Kürdistan’ın her gün başka bir kenti ateşe veriliyor. Dêrsim’de yangınlar devam ederken, bu kez Licê askerler tarafından yakıldı

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Kürt sorununa askeri operayonlarla çözüm aramasının sonucu olarak, Kürdistan dağları her gün havan toplarıyla, helikopterlerle ateşe veriliyor. Dêrsim, Cudi, Gabar, Dera ve Besta’da askerler tarafından çıkarılan yangınların ardından bu kez önceki gün Licê yakıldı. Çemê Şîro bölgesinde başlayan yangında alevlerin yükseldiğini belirten yurttaşlar, yangına müdahalenin ise; engellediğini belirttiler. Helikopterlerin sürekli çevrede gezindiğini vurgulayan yurttaşlar, yangının ilçe merkezinden görüldüğü ve merkeze 4 km yakın olduğunu aktardılar.

Ölümse ölüm bu ateşi söndüreceğiz

Dêrsim’de de Pilemûriye (Pülümür), Xozat (Hozat), Qisle (Nazimiye), Pulur (Ovacık) ve Mezgêrd’de (Mazgirt) askeri bombardıman sonucu başlayan yangınlar bir haftadır devam ediyor. Halkın müdahalesi sürekli olarak engellenirken, önceki gün isyan eden halk, söndürme çalışması yapmak için yangın bölgesine yürüdü. Merkez Kutudere’de süren yangınların bir kısmı halk tarafından söndürülürken, farklı bölgelerde başlayan yangınlar hızla yayılıyor. Halk söndürme çalışmalarındaki kararlığını sürdürerek, engellemelere rağmen rmanlık alana yürüdü. Dêrsim merkezde dün sabah saatlerinde Sanat Sokağı’nda bir araya gelen halk, yangına müdahale için Pulur ve Kutuderesi’ne doğru yola çıktı. Ellerinde kazma ve kürek bulunan yurttaşların önü, Karşılar Karakolu’nda kesildi. Karakol komutanı, “Valilik izni olmadığını ve bölgenin mayınlı olduğunu” belirterek izin vermeyeceğini söyledi. Komutanın, “İnsan hayatı hayvanlardan değerlidir” sözlerine tepki gösteren bir yurttaş “İnsan doğanın parçası ve ona verilen zararlardan sorumludur” diye tepki gösterdi.

Yangın söndürme çalışmasına katılan kadınlardan Filiz Canan, devletin ormanları kendisinin ateşe verdiğini, bu nedenle söndürme girişiminde bulunmamasını normal gördüğünü söyledi. Canan, “Mayınlı bölge diyerek engellemek istiyorlar fakat ölümse ölüm bu ateşi söndüreceğiz. Doğamızı katlletmelerine izin vermeyeceğiz.

Çocuklarımız için…

Devletin halkı işsizlikle, tehdit ve baskılarla yıldırmaya çalıştığını vurgulayan Bahar Güneş ise; şunları söyledi: “Korku ile nereye kadar yaşayabiliriz? Bizi biz yapan doğamız gittikten sonra yaşamamızın ne anlamı var? Bizim herkese karşı sorumluluğumuz var, herkes ‘çocuklarımız var’ deyip gelmiyor oysa çocuklarımızın geleceği burada yanıyor. Çocuklarını düşünüp çocuklarını buraya göndermeyenler öyleyse kendileri gelsin. Bize dokunmayan yılan bin yaşasın dememeliyiz bu memleket bizim.” Soğutma çalışmalarına gelen 69 yaşındaki Çiçek Bozok, “Gençlerin yükü ağır, onların yerine ben geldim. Şimdi beni görseler üzülürler burada” dedi.

Melike Aydın/Dêrsim-Şûjin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here