Ayder’i rezil eden ‘yaptım oldu’ anlayışı

0
197

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Ayder Yaylası açıklamalarının ardından TOKİ’nin kentsel dönüşüm için ihale açmasına ilişkin konuşan çevre aktivistleri, ‘Amaç Ayder’i kurtarmak değil, Ayder’den başlayarak Karadeniz’i daha fazla ranta açmak’ ifadesini kullandılar

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz salı günü Rize’de yaptığı konuşmada, “Ayder’i kirlettik, rezil ettik. Ayder’i bu yapılanmayla değil, kentsel dönüşümle inşallah şanına yakışır bir hale getireceğiz” sözlerinden hemen sonra Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Ayder için kentsel dönüşüm ihalesi düzenlediğini açıkladı. Erdoğan’ın açıklamalarına ilişkin konuşan Senöz Vadisi üyesi İsmail Akyıldız, yapılan açıklamanın bir yanıltmaca olduğunu söyledi.

Karadeniz’de ilk doğa katliamlarının taş ocaklarıyla başladığını hatırlatan Akyıldız, “Ardından HES’lerle vadi içlerine girdiler, bugün de maden ocakları ve kitlesel turizm projeleriyle yağmalamaya başladılar. Yani Erdoğan’ın sarf ettiği sözler, tamamen manipülasyon amaçlıdır. İstedikleri Ayder’i daha fazla ranta açmaktır. Doğa gözeterek yapılan projeler değildir” dedi. TOKİ’nin Türkiye geneli yaptığı projelere atıfta bulunan Akyıldız, şöyle devam etti: “TOKİ’nin icraatları Ayder’de çok farklı olmayacak. Ayder, şu an zaten Katar’a peşkeş çekiliyor. Bu daha da artacak ve halk göçe zorlanacak. Şu unutulmasın, burada sadece insanların evleri ellerinden alınmıyor aynı zamanda doğa katliamı üzerinden kültürleri yok ediliyor. Karadeniz kültürü doğaya bağlıdır, doğasını yok ederseniz kültürünü de yok etmiş olursunuz.”

Karadenizli Ekolojist Cemil Aksu ise, Erdoğan’ın açıklamasını ‘insanın kendisini aynada görüp, gördüğü suretten korkması’ olarak tanımladı. Aksu, Turgut Özal döneminden bugüne Türkiye’de ‘bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler’ anlayışının hakim olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Bu zihniyet bugün varlığını ‘benim memurum işini bilir’ gibi söylemlerle devam ettiriyor. Ortaya çıkan bu versiyonlar, özellikle inşaat alanında doğayı hiçe sayan sadece para kazanmaya endeksli olarak devam ediyor.”
Doğayı talan projelerinin Karadeniz’in her yerinde yürürlüğe konduğuna dikkat çeken Aksu, “Sadece Ayder değil, birçok yer maden ve HES’le yok ediliyor. Buna karşı duranlar ise; ya terörist ilan ediliyor ya dış mihrak… Ayrıca TOKİ’nin bugüne kadar ekolojik dengeyi gözeterek proje yaptığı görülmemiştir. İstanbul’da yoksul halkı yerlerinden edip şehrin dışına gönderdiler ise; burada da aynısını yapacak.”dedi.

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here