Bakanlık hastanelerde kiracı olacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İstanbul Tabip Odası tarafından “Sağlıkta dönüşümde son durum: Şehir Hastaneleri” başlığı ile Maltepe’de bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, şehir hastanelerinin tüm yönlerinin ele alındığı bir sunum gerçekleştirildi. Salonda, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, şehir hastanelerini ve etkilerini anlattı. Tükel, şehir hastanelerinin, sağlıkta kamu özel ortaklığında olduğunu ve Türkiye’nin kamu özel ortaklığı modelini de temel olarak Birleşik Krallık’tan aldığını aktararak, “Jubilee Debt Campaign son raporunda (2017) İngiliz Sağlık Sistemini (NHS) çökerten kamu özel ortaklığı uygulamalarının hükümetler tarafından başka ülkelere ihraç edildiği belirtiliyor” dedi. Şehir hastanelerinin, kamu özel ortaklığı finansmanı yöntemiyle yapıldığını paylaşan Tükel, bu alanda ilk yasal düzenlemenin 2005 yılında 5396 sayılı “Sağlık hizmetleri temel kanununa bir ek madde eklenmesi hakkında kanun” ile yapıldığını belirtti.

18 hastane

Şimdiye kadar 18 adet şehir hastanesinin sözleşmesinin yapıldığını kaydeden Tükel, 8 adet başka hastanenin Yüksek Planlama Kurulu’nun onayını beklediğini söyledi. Şehir hastanelerinin bedelsiz olarak şirketlere tahsis edilen hazine arazileri üzerinde şirketler tarafından yapılacağını ifade eden Tükel, “Bu hastanelerde Sağlık Bakanlığı kiracıdır. Bakanlık şirketlere en az 25 yıl boyunca kira ve bina bakım parası ödeyecek” diye konuştu.
Hastaneyi yapan firmaya bakanlığın yüzde 70 doluluk garantisi verileceğinin altını çizen Tükel, Maliye Bakanı’nın 2018 bütçe görüşmelerinde şehir hastanelerinin garanti ödemeleri için bütçesine 2.6 milyar TL ödenek ayrılmasının da bunu doğruladığını söyledi. Kamu özel ortaklığı finansman yöntemiyle yurttaşların cebinden küresel sermayeye kaynak aktarıldığına dikkat çeken Tükel, “Şehrin içinde yer alan kolay ulaşılabilir hastanelerin kapatılması, sağlık hizmetlerine erişim zorunluluğu getirecek. Sağlık çalışanları güvencesiz olarak, düşük ücretlerle uzun saatler çalışmak zorunda bırakılacak” ifadelerini kullandı. Tükel, son olarak kamu hastanelerine sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

MA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR