Balık çiftliği ÇED toplantısına halk engeli

Post date:

Author:

Category:

İzmir Karaburun’da yapılmak istenen 3 balık çiftliği ile ilgili Ambareski köy kahvesinde yapılacak ÇED toplantısına bölge halkı engel oldu. Jandarma ile polisin yoğun önlem aldığı mahallede firma yetkilileri ve bakanlık görevlileri, halkın tepkisi sonucunda toplantı yapamadan ayrılmak zorunda kaldı.

Karaburun ilçesi açıklarına Agromey A.Ş. tarafından 3 milyon 870 bin metrekare alanı kapsayacak şekilde balık çiftliği yapılmak istenmesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini başlattı. Süreç kapsamında önceki gün firma ve bakanlık yetkilileri, bölgede yaşayan halkı bilgilendirmek amacıyla Ambareski Mahallesi’nde bir toplantı yapmak istedi.

Toplantı yapılamadı

Karaburun Belediyesi, Karaburun Kent Konseyi, ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ve bölgede yaşayanlar, balık çiftliği yapılmasına karşı çıktı. Bölge halkı, “Denizden rant çıkmaz denizden yaşam çıkar”, “Çiftlik zehri değil deniz kokusu istiyoruz”, “Karanfil kokulu kadınlar balık çiftliği istemiyor”, “Denizler balıkların Karaburun çocukların”, “Agromey korkma gı! Biz Karaburun”, “Çiftlik ne gı enginar mı dikiyonuz” ve “Al çiftliğini git gari” yazılı dövizler taşıdı. Mahallenin girişine balık çiftliklerine karşı pankartlar asıldı. Halk, türküler eşliğinde yöresel oyunlarını sergiledi. Alkışlarla, “Hadi gari, git gari” diyerek tempo tuttu. Bir süre sonra, firma ve bakanlık yetkilileri toplantının yapılamayacağını anlayınca kahvehanedekilerin de tepkisi üzerine jandarma eşliğinde bölgeden ayrıldı.

İZMİR

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR