Belediye yetmedi projeyi de çaldılar!

Post date:

Author:

Category:

Amed Büyükşehir Belediyesi’nin yıllar önce bütçesini oluşturduğu, ancak Başbakanlık tarafından onaylanmaması nedeniyle beklettiği tramvay projesini, belediyeye atanan kayyum yeni ve kendisine ait bir proje olarak yansıttı. Projeyi ilk olarak hazırlayan Mustafa Emrah ise, projenin kendilerine ait olduğunu belirtti

İlk olarak HDP (Riha) Urfa Milletvekili Osman Baydemir’in Amed Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde hazırlanan ‘Hafif Raylı Sistem projesi’nin hayata geçirilebilmesi için yıllardır verilen tüm çabalar Başbakanlık tarafından onaylanmayarak engellendi ve bir türlü startı verilemedi. Belediye DBP’nin elinde olduğu için yıllardır başbakanlık tarafından onaylanmayan proje, 1 Kasım 2016 tarihinde Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından jet hızla onaylandı. Projenin onaylanması bir yana Amed Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Cumali Atilla, projeyi kendileri hazırlamış gibi reklamını ve duyurusunu yaptı.

2habb1Proje kayyumun değil

18 duraktan oluşacak Hafif Raylı Sistemin birinci etabı 14 kilometre uzunlukta Dağkapı’dan başlayıp, Kayapınar ilçesindeki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kadar, ikinci etabı ise Diclekent’ten, 500 Evler’e kadar olarak planlandı. Yıllardır proje üzerinde çalışmalar yürüten, projenin önemi ve bu projenin neden hayata geçmediği konusunda açıklamalarda bulunan Amed Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi ve Ulaşım Komisyonu Başkanı Mustafa Emrah, projenin kayyum tarafından yeni projeymiş gibi yansıtılması ve kısa bir sürede hayata geçirileceği yönünde yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Hafif Raylı Sistem projesinin 2010-2011 yıllarında planlandığı, 2012 yılında Büyükşehir Belediyesi gündemine alındığı, 2013’te ise inşasına başlanması düşünüldüğünü dile getiren Emrah, tüm teknik raporların buna göre planlandığını söyledi. Projenin hayata geçmesi için ilk günden beri birçok firmayla görüşmeler yaptıklarını ifade eden Emrah, incelemelerde de en iyi uygulanabilir projeler arasında görüldüğünü, bunu Dünya Bankası, Fransa Kalkınma Bankası ve Çin hükümeti bankasınca onaylandığını vurguladı. Bu projenin Amed’e çok uygun olduğunu anlatan Emrah, projenin başbakanlık tarafından siyasi sebeplerle durdurulduğunu söyleyerek, “AKP’den olmayan belediyelerin projeleri önünde hep engel oldu” dedi.

Tüm detaylar projelerinden alındı

Kayyum Atilla’nın projenin yeniymiş gibi yansıtmasına ve bir an önce hayata geçirileceği yönündeki açıklamalarına tepki gösteren Emrah, sistemle ilgili tüm detayların projelerinden alıntılandığını dile getirdi. Projenin yıllarca Başbakanlık tarafından bekletilmesini, kayyumun gelmesinin hemen ardından projenin onaylanmasını kabul edilemez olarak nitelendiren Emrah, bununla halka, “Bizden olanlar gelirse, her işinizi onaylarız. Ama bizden olmayanlar gelirse hiçbir işinizi yapmayız” mesajının verildiğini söyledi. Bu projenin tekrar gündeme getirilip sadece stratejik olarak yaklaşıldığında, yandaş firmaları zengin etmek için yapıldığı taktirde çözümsüzlük halini alacağını vurgulayan Emrah, bu zihniyetle yaklaşıldığı takdirde uygulanabilir bir proje olmaktan çıkacağının altını çizerek “Biz projeyi 2013’te uygulanacak şekilde hazırlamıştık. Projenin ihalesi, raporların hazırlanması, alt yapı çalışmaları vardı. Şimdi iki ayda ihalesini başlatacağım deyip, yeterlilikler alınmadan yapılırsa bu proje sonuç vermez. Amed halkı bu reklam ya da yalan dolan haberlere inanmayacak” dedi.

Aziz Oruç-Vedat Dağ /Dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR