Belgrad Ormanı raylara bölünemez

Post date:

Author:

Category:

Kuzey Ormanları Savunması (KOS), Belgrad Ormanı’na zarar vereceğini belirttiği projeye karşı İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde eylemdeydi. “Dekovil ‘nostaljik hat’ değil talan projesidir” pankartıyla yapılan eylemde hatla ilgili 13 Ocak’ta yapılması beklenen ihalenin iptalini istedi.

İBB, Haliç-Kemerburgaz dekovil hattı (raylı hat) ile geçmiş dönemlerde İstanbul’da faaliyet gösteren Silahtarağa Elektrik Santrali’yle şehrin kuzeyindeki linyit ocakları arasında kurulan tarihi demiryolu hattını tekrar hayata geçireceğini duyurmuştu. Proje ile Haliç-Karadeniz Sahra Hattı hizmete alınarak toplu taşımaya ve turistik gezilere imkan sağlanması amaçlandığını söylemişti.

Konuyla ilgili açıklama yapan KOS, “Bu önemli bitki alanında küresel ölçekte tehlike altında olan bitki türü sayısı 10, ulusal ölçekte nadir türlerin sayısı ise 19’dur. Belgrad Ormanı, 71 tür kuş ve 18 de memeli hayvan türüne yaşam alanı oluşturuyor. Korunduğu söylenen kalan son iki bin hektarlık ormanlık alanın tam ortasından geçen Dekovil hattı ve eşliğindeki bisiklet yolu projesinin Belgrad Ormanı’nın sonunu getireceği net ve açıktır. Belgrad Ormanı, tehdit altındaki su kaynakları, doğal dokusu, bitki örtüsü ve canlılarıyla bir bütündür. Belgrad Ormanı her ne amaçla yapılırsa yapılsın raylarla bölünemez” dedi.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR