Birlikte direnirsek biz kazanacağız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İhraç edilen akademisyenler tarafından kurulan KODA, ikinci yılında öğrencilerle buluştu. Eğitim sisteminin çöktüğünü ve niteliğini kaybettiğini kaydeden Prof. Dr. Veli Deniz, ‘Kurumları yeniden ayağa kaldırmak bize ve öğrencilerimize düşüyor. Birlikte direnirsek kazanacağız’ dedi

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Kocaeli Üniversitesi’ndeki (KOÜ) akademisyenler tarafından geçen yıl kurulan Kocaeli Dayanışma Akademisi (KODA), yeni eğitim ve öğretim döneminin startını verdi. Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Elif Çetiner’e konuşan Prof. Dr. Veli Deniz, akademi çalışmalarına ilişkin bilgileri paylaştı. Her çarşamba günü Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi’nde farklı konular üzerinde ders vermeye başlayan akademisyenler, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğrencilerini ve kenti terk etmeyerek, mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi.

‘Daha tecrübeli devam edeceğiz’

Mühendislik Fakültesi’nden ihraç edilen Deniz, geçtiğimiz yıl üniversite dışında ders vermekte yeterli düzeyde olmadıklarını fark ettiklerini söyledi. Bunun üzerine tecrübeli olarak devam edeceklerini kaydeden Deniz, “Bu yıl da aynı aktiviteleri yapacağız. Seminerlerimizin yanı sıra bireysel makale araştırmalarımız da devam edecek. Bunun yanında kentin sorunları ile ilgileneceğiz” dedi.

‘Daha ileri düzeyde çalışacağız’

Halka ulaşmanın önemini dile getiren Deniz, “Artık salt bilim üreterek bu işlerin kurtarılamayacağını öğrendik. Siyasi mücadeleyi yükselteceğiz. Bizim için en önemli olgu ise, öğrencilerimizin ve kent olgusunun yaşadığımız bu sürece dahil olmasıdır. Bu kentte daha ileri düzeyde, daha fazla üretim yaparak çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘Üretmeye devam edeceğiz’

Üniversite dışında da çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Deniz, “Akademinin sınırları içinden çıkarak, sivil yurttaşlar ile biraraya gelme fırsatı yakaladık ve bu bizi daha üretken yaptı” dedi. Her akademik yılda olduğu gibi bu yıl da heyecanlarının aynı olduğunu söyeleyen Deniz, aynı kararlılık ve bilinçle üretmeye devam edeceklerini belirtti.

‘Görev bize ve öğrencilere düşüyor’

Ülkedeki eğitim sisteminin çöktüğünü ve niteliğini kaybettiğini kaydeden Deniz, “Önce eğitim müfredatı değiştirildi. Bilimsel eğitim gerilemiş durumda. Bu alanda bilgi üretecek, savunabilecek akademisyenler tek tek bahane bulunarak üniversitelerden uzaklaştırıldı” dedi. Akademilerin enkaza dönüştürüldüğünü sözlerine ekleyen Deniz, “Kurumları yeniden ayağa kaldırmak bize ve öğrencilerimize düşüyor. Farklılıkları bir kenara bırakarak, temel hedefte birlikte direnirsek kazanacağız. Dayanışma içinde olmaya devam etmeliyiz” ifadelerini kulandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR