Bodrum’da RES talanı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bodrum’da yapılması planlanan 680 türbinlik 12 RES projesine tepki gösteren Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu’nun üyeleri, doğayı talan eden şirketlere karşı dayanışma çağrısında bulundu.

Turizm için önemli bir merkez olan Muğla’nın Bodrum ilçesinde Gökova, Yalıkavak, Gümüşlük ve Akyarlar mevkilerinde 680 türbinlik 12 Rüzgâr Enerji Santralı (RES) projesi yapılması hedefleniyor. Birçok bölgede mahkeme kararlarına ve yurttaşların tepkisine rağmen RES’lerin inşasına devam edilirken, söz konusu RES projesi için 1’nci Derece Doğal Sit Alanı olan bölgede iş makineleri 12 metrelik yollar açmaya başladı. Açılan yollarla birlikte bölgede bulunan ağaçlar bir bir kesilerek doğal yaşam alanı yok edilirken, ekolojistler yaşanan doğa katliamına tepki gösterdi.

Rant uğruna

Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu üyesi Mehmet Çilsal, Bodrum başta olmak üzere tüm Ege bölgesinin deniz gören ve yüksek rakımlı yerlerinin RES projeleri ile talan edildiğini belirterek bu projelerin arazilerinin 1’inci derece sit alanlarına yapıldığı söyledi. Projeler sonlandıktan sonra arazilerin yüksek fiyatlar üzerinden inşaya açılacağını ifade eden Çilsal, Bodrum’un kıymetli arazilerinin şirketlere peşkeş çekildiğini kaydetti.

Hükümetin dış politikası nedeniyle turizmin önemli ölçüde durgun olduğunu söyleyen Çilsal, RES’lerle birlikte mevcut durumun daha da kötüye gideceğini belirtti. Çilsal, “Bodrum’da kışın turizm olmasa da bu dağlarda dağa yürüyüşler için çok önemlidir. Bu dağlar eko-sistem için önemli bir yerdir. Bitki örtüsü tahrip olmuş durumda. Doğayı ve insan yaşamını kimse dikkate almıyor” dedi.

MUĞLA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR