Çaldıran’da 13 kişiye ulaşılamıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hafta sonu gün jandarma ekiplerine ihbar yapılmasına rağmen yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle çalışma başlatılmamıştı.

Pazartesi sabah saatlerinde bölgeye sevk edilen 112 Acil Servis, AFAD, UMKE ve jandarma ekipleri, etkisini arttıran tipi ve kar yağışı nedeniyle bölgeye gidemedi.

Yerel yetkililer, Çaldıran ilçesinde 13 mültecinin donarak hayatını kaybettiği ihbarının yapıldığı bölgede hava şartlarının düzelmesiyle yeniden ekiplerin sevk edileceğini bildirdi.

Köy muhtarı Şaban Ülgen, sınırda herhangi bir çalışmanın yürütülmediğini söyledi.

Mülteci trajedisi 9 Şubat günü Çaldıran’a bağlı Sarıçimen köyünde yaşanmıştı. Sınırı geçmeye çalışan ve 10’unun Afgan, 3’ünü Kobanêli Kürt olduğu tahmin edilen mültecilerin donarak can verdikleri ihbarı yapılmıştı. Henüz herhangi bir mülteciye ulaşılmış değil. Van Valiliği çalışmaların sürdüğünü söylemekle yetindi.

Sarıçimen köyü muhtarı Şaban Ülgen, sınır ile köyler arasında 10 kilometre bulunduğuna dikkat çekti.

Şu ana kadar sınırda 13 kişinin donarak öldüğüne dair tek bir verinin olmadığını da savunan Ülgen, “Şu ana kadar sınırda ve köyümüz çevresinde herhangi bir donmuş insan cenazesine rastlanmamıştır. Bu konuyu valilik ve yetkililerle görüşüyoruz” dedi.

Ülgen, “Valilik ekiplerinin bugün (Pazartesi günü) gelmesi gerekiyordu ama ağır kış şartları ve kapalı yollar buna mani oldu. Ne köylülerimiz, ne jandarma ne de bir başkası tek bir cenazeye rastlamamıştır. Şayet sınırda cenazeye ulaşırsak derhal kamuoyuyla paylaşacağım” diye ekledi.

VAN’DA BİR YILDA 37 MÜLTECİ DONARAK CAN VERDİ

İnsan hakları savunucularına göre, Van’da 2019 yılında en az 37 mülteci donarak can verdi. Mülteci dramı, bununla sınırlı değil. Temmuz 2019’da insan tacirleri tarafından mültecileri taşıyan bir aracın devrilmesi sonucu 17 kişi hayatını kaybetmiş, 50 kişi de yaralanmıştı.

En son 9 Şubat günü Van’da göl kıyısında terk edilen ve donma tehlikesi geçiren 30’dan fazla mülteci bulunmuştu. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Başkanı Murat Melet, son üç yıldır Türkiye-İran sınırında yüzlerce kişinin donarak can verdiğini belirtiyor. Melet, “İnsanların cenazeleri çoğu zaman karlar eridiğinde ortaya çıkıyor” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR