Çamburnu’nda Katar silüeti görüldü!

Post date:

Author:

Category:

Geçtiğimiz Ocak ayında Trabzon’un Sürmene ilçesi Çamburnu Milli Parkı’nda orman yangını yaşanmış ve 250 yılda yetişen 50 hektar Sarıçam Ormanı yangından etkilenmişti. Üzerinden 4 ay geçen yangının ardından yanan ormanlık alanda inşaatlar yükselmeye başladı. Orman yangınından bir iki gün önce Katar şeyhi helikopterle bölgede yatırım yapacağı alanları görmesi için gezdiriliyordu. Kaçkar Dağları’ndaki yaylalar gezdirilmiş ve sonrasında gezi güzergahında Çamburnu mevkii de yer almıştı. Bunun üzerine yangının çıkış nedeni olarak Katar şeyhine ‘yatırım’ alanı açılıyor yorumları yapılmıştı. İddialara göre şeyh, bölgede 5 yıldızlı otel inşa etmeyi düşünüyor. Yangının 7 ayrı noktada aynı anda başlamış olması kundakçılık yapıldığını açıkça gösteriyor.

‘Orman Bakanı yalancıdır’

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Karadeniz Bölgesi’nin Orman Bakanı Veysel Eroğlu döneminde yaşadığı katliamı hiçbir dönemde yaşamadığını söyledi. Haluk Pekşen, Karadeniz’in derelerinin, milli parklarının ve doğal sit alanlarının Veysel Eroğlu döneminde büyük tahribatlar yaşadığını dile getirerek, “Orman Bakanı gerçekten tam bir Karadeniz düşmanı. Karadeniz’in dereleri, milli parkları, doğal sit alanları Orman Bakanı Veysel Eroğlu döneminde yaşadığı tahribatı hiçbir dönemde yaşamadı” dedi. Sürmene Çamburnu’nda orman yangınından sonra inşaatların yükseldiğini söyleyen Pekşen, “Şimdi orada villalar inşaat ediliyor. Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Karadeniz düşmanı ve tam bir yalancıdır” diye konuştu.

İnşaatlar Katarlıların mı?

Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından rant amaçlı olduğu görülen ve bölge için hazırlanan “doğa dostu” binalar ve sosyal donatılar projesinin, Katar şeyhi için hazırlandığı tartışmaları yaşanmıştı. Trabzon stadının Katar şeyhine verilmesi, Trabzon Araklı’da ‘Arap şehri’ kurulma hazırlıkları, Akyazı’da şehir hastanesinin Katarlı şirketlere verilmesi gibi birçok gelişme yaşanırken Çamburnu yangını ile bölge talanın ve rantın kurbanı oldu. Bölge halkının bu yaşanan süreçlere yönelik nasıl bir tutum alacağı beklenirken doğa dostları ve ekoloji örgütleri bu talana izin vermeyeceklerini belirtiyor. HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR