Çektiği fotoğrafları çalıştığı inşaatta sergileyecek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Tersane işçisi şair Sennur Sezer’den etkilenip fotoğraf çekmeye başlayan inşaat işçisi Hakan Ottaş, 5 yıl boyunca çektiği fotoğrafları çalıştığı inşaatta sergileyecek. Ottaş, fotoğrafları yaşamlarını başkalarına da aktarmak için çektiğini anlattı.

Hakları için mücadele eden işçiler kimi zaman bu mücadelelerini sanat yolu ile de sürdürüyor. Bu işçilerden biri ise Mersin’de yaşayan ve 30 yıldır inşaatlarda çalışan Hakan Ottaş. Tersane işçisi olan şair Sennur Sezen’den etkilenen Ottaş, işçilerin yaşamları sadece çalışmak olmadığını göstermek için 5 yıl önca fotoğraf çekmeye başladı. Ottaş, çektiği fotoğraflarla daha çok işçi yaşamını ölümsüzleştirip, işçilerin yaşadıklarını toplumla paylaşma çabası içinde.  Ottaş, 5 yıl boyunca çektiği fotoğrafları  ise 21-22 Nisan’da Ziraat Bankası Pozcu Şubesi’nin yanında bununla inşaata sergileyecek.
‘İŞÇİLERİN YAŞAMI SADECE ÇALIŞMAK DEĞİL’
Bir işçi olarak sanat üzerine çok düşündüğünü ve bu arayışlarının hep olduğunu söyleyen Ottaş, Sennur Sezer’den etkilenip başladığı sanat arayışı yolculuğunu anlattı.  Sennur Sezer’in “Bir sözle kuruldu dünya Hep o sözü aradım ve buldum” sözünü alıntılayan Ottaş, “İşte bu noktada biz işçilerin yaşamının sadece çalışma olmadığını gördüm. Sennur Sezer, bilinen bir şair. Çünkü şiirlerinde yaşanmışlıklar var. İşçilerin yaşamı sadece çalışmak değil. İşçiler sanatla uğraşabilir. Bununu en açık örneği Sezer’dir” diye belirtti.
‘AMAÇ YAŞAMLARI AKTARMAK’
İnşaatta ve işçi yaşamlarının fotoğraflarını çektiğini belirten Ottaş, “Sermayenin yaptığı sanatla bizi ayıran bir yön var. Onlar para kazanırsa yaptıkları sanatı devam ettirirler. Fakat biz işçiler, sanatı yaparken para kazanmayı değil, yaşamımızı birilerine aktarmak için yapıyoruz” dedi. Çektiği fotoğrafları ilk önce fotoğraf sanatçısı olan Özcan Yaman’a gönderdiğini dile getiren Ottaş, Yaman’ın kendisine bu anlamda yön verdiğini ve bu sanatı anlattığını belirterek, “Bana cesaret verdi. İlk önceleri dosya oluşturuyordum. Fakat bunları şimdi sergide halkla paylaşacağım” diye ifade etti.
‘HEDEF PARA DEĞİL, GERÇEKLERİ PAYLAŞMAK’
Fotoğraf sergisinde, sergilenecek fotoğrafların içeriğini anlatan Ottaş, sergilenecek fotoğraflarda işçi yaşamı ve doğa fotoğraflarının olacağını belirtti. Ottaş, “Fotoğraf sergisinde şöyle bir fotoğraf var; Maksim Gorki’n Ana kitabı, 10 Ekim Ankara Katliamında bir arkadaşın canını nasıl kurtardığını gösteriyor. Havaya uçan bilyelerin bir kaçı o kitaba denk geliyor. İşte tam da bu fotoğraflar yaşamın içinde ve yaşanmışlıkları anlatıyor. Bu işi para kazanmak için yapmıyor. Burada amaç para değil. Tek amacım işçileri ve gerçekleri anlatan fotoğrafları halka ulaştırmaktır” şeklinde konuştu.
MA / Cemil Uğur
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR