Cizre’de su samuru yeniden görüldü

Post date:

Author:

Category:

Cizre’de Dicle Nehri kenarında nesli tehlike altında olan su samuruna yeniden rastlandı. Nehirdeki kirlilikten kaynaklı uzun zamandır görülmeyen su samuru balıkçılar tarafından görüntülendi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinden geçen Dicle Nehri kenarında nesli tehlike altında olan su samuruna (lutra lutra) rastlandı. Cizre Kalesi Saray Burnu yakınında bulunan su samurunun görüntüleri Cizre Balıkları Koruma Derneği, tarafından sosyal medya üzerinden paylaşıldı. Bir süre karada hareket eden su samuru daha sonra suya dönerek ortadan kayboldu.

YAŞAM ALANLARI YOK EDİLMİŞTİ

Bölgede “Seyê Avê-Su Köpeği” olarak da bilinen su samuru, yıllardır nehrin kenarındaki kumların bulunduğu alanların çakıl taşları ile doldurulmasından dolayı görülmüyordu.

ŞEHRİN HİKAYELERİNE KONU OLMUŞTU

Etrafına kötü bir koku salan su samuru bugüne kadar ilçedeki bulunan çocukları korkutmak için anlatılan birçok hikayeye de konu oldu. Çocuklara, nehrin kirletilmesi durumunda ve gece saatlerinde suya girilmemesi halinde su samurunun saldırısına uğrayacakları halen hikayelerde anlatılır.

NESLİ TÜKENMEKLE KARŞI KARŞIYA

Tatlı su gölleri ve akarsuların en hızlı memelisi olarak bilinen su samuru birçok yerde nesli tükenmekle karşı karşıya olduğu için koruma altına alınmıştır. Ortalama 12 yıl yaşayan ve 1,5 metre uzunluğunda yaklaşık 10-15 kilogram ağırlığında olan su samurları genelde balık yiyerek beslenir. Su samurları genelde nehir kenarlarındaki çukurlarda yavrulama yapar.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR