Çoruk Ovası’nda imar oyunları

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Birinci sınıf tarım arazisine sahip Çoruk Ovası, AKP’li belediye tarafından imara açılmak isteniyor. TOKİ projesi mahkemeye takılan belediye, bu kez “Üstün Zekalılar Okulu” adı altında ovada imar hazırlığı yapıyor.

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde bulunan ve 1. sınıf tarım arazisi olarak kabul edilen Çoruk Ovası AKP’li belediye tarafından imara açılma tehdidi altında. Edremit Körfezi’nin tarıma el verişli en büyük ovası olan Çoruk, yılda 4 mahsul alan nadir ovalar arasında gösteriliyor.

OKUL ADI ALTINDA İMAR HAZIRLIĞI

Edremit Belediyesi’ne ait 540 dönüm arazinin olduğu ova, geçtiğimiz yıl Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) devredilmek istendi. Ancak çiftçilerin itirazı ve açılan “yürütmeyi durdurma” davalarının ardından ovanın tarım arazisi olarak kalması gerektiğine karar verildi. Mahkeme kararına rağmen belediye “kamu yararı” adı altında ovanın bir kısmında “Üstün Zekalılar Okulu” açılacağını duyurdu. Edremit Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çeşitli toplantılarda açıklanan proje ile ovada ilk temel atmanın hazırlığı yapılıyor.

İMARA AÇMAK İÇİN ‘KAMU YARARI’ YETERLİ Mİ?

Yapılacak okul projesi ile bölgenin tamamının imara açılmasının önünün açılacağı endişesini taşıyan çiftçiler ve yöre sakinleri, geçtiğimiz yıla kadar 90 liraya kiraladıkları belediye arazilerinin kiralarının 300 liraya yükseltilmesi ile çiftçilerin bölgeden çıkarılmak istendiğini savundu. Herhangi bir bakanlığın “kamu yararı” olduğu yönünde karar alması durumunda ovanın tamamen ranta açılma riski olduğunu belirten çiftçiler, ovanın tarım arazisi olarak kalmasını istedi.

‘BELEDİYE BAŞKANI RANT ELDE EDECEK’

Ovanın neredeyse tüm Edremit Körfezi’nin sebze ihtiyacını karşıladığını vurgulayan çiftçi Mine Göç, “Belediye Başkanı Necdet Uysal buraları bir şekilde birilerine peşkeş çekmek istiyor. Buradan büyük bir rant elde edecek” dedi. Ovada dört mevsim ürün hasadı yaptıklarını buna rağmen imara açılmak istendiğini hatırlatan Göç, “Fakat yine de başkan bir şekilde bu isteğini devam ettirmekte. Biz ne olursa olsun mücadelemize devam edeceğiz” ifadelerini kulandı.

‘HER YERDE İNŞAAT OLUR AMA TARIM OLMAZ’

Ovanın dünya standartlarına göre 1. sınıf tarım arazisi olduğunu hatırlatan çiftçi Uğur Gülercı, “İnşaatlar gerekli değil. Her zaman her yerde inşaat olur ama tarım olmaz. Tarım alanını bir defa kaybettik mi bir daha geri dönüşü yok. Tarım herkese lazım. Buraların tarım arazisi kalması için elimizden geleni yapıyoruz. Destek istiyoruz. Belediye Başkanı Allah’tan korksun” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR