Dağ keçileri avcılara satılıyor!

Post date:

Author:

Category:

Kış şartlarının ağır geçmesi üzerine yiyecek bulamayan hayvanlar, yol kenarlarına inmeye başladı. Yiyecek bulmak için yola inen dağ keçileri avcıların hedefi olurken, keçilerin avcılara satıldığı iddia edildi

Semsûr’un (Adıyaman) dağlık Tutdere bölgesinde yaşayan dağ keçileri, yoğun kar yağışı nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanınca çevre köylere ve ana yolun kenarına indi. Yiyecek aramak için yola inen dağ keçileri avcıların hedefi olurken, dağ keçilerinin avcılara satıldığı iddia edildi. Dağ geçilerini koruyup besleyen köylüler ise bu duruma tepkili.

Sadece idari cezası

Keçilerin satıldığı iddiası, Milli Parklar Adıyaman Şube Müdürü İsmail Kozan tarafından da doğrulandı. Kozan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 4915 sayılı kara avcılık kanununa istinaden, Adıyaman Şube Müdürlüğü’nce her yıl Aralık ayı içerisinde düzenli olarak envanter çalışmaları yapıldığını belirterek, envanter sonuçlarına göre belirlenen teke sayılarının av turizmi kapsamında ihale edilmesi için ilgili bakanlığa gönderildiğini belirterek, keçilerin avcılara satıldığını itiraf etti. 2016 Aralık ayında yapılan envanter sonuçlarına göre bölgede 3 bin 92 yaban keçisinin bulunduğunu ifade eden Kozan, dağ keçilerinin av turizmi kapsamı dışında avlanmalarının yasak olduğunu, buna rağmen gerçekleşen avlanmalara sadece idari para cezası ve tazminat cezası verildiğini belirtti.

12_keçi_3

Gerekli önlemler yok

Bölgede yaşayan Bağlıca Köyü sakinlerinden Ali Çokgüler, yasal avcılığın da yasaklanmasını isteyerek, “Gelip hayvanları vuruyorlar, ancak nerden geldiklerini bilmiyoruz” dedi. Bölge köylerinden hiç kimsenin keçilere zarar vermediğini söyleyen Çokgüler, hayvanların avlanılmaması için devletin gerekli önlemleri alması gerektiğini ifade etti.

Firmalara satılıyor

Uzun zamandan beridir dağ keçilerinin bölgede yaşamlarını sürdürdüklerini belirten Ensari Uzun ise, yasak avcılığa karşı mücadele konusunda yetkililerin yeterince duyarlı davranmadığını söyledi. Yasak avcılıkta olduğu gibi yasal avcılığında da keçi sürüleri için ciddi tehditleri barındırdığına dikkat çeken Uzun, “Hayvanlar avcılık faaliyetleri temelinde firmalara veriliyor. Bu firmalarda gelip hayvanlar içerisinde gelişmiş tekeleri avlıyorlar. Şimdi bu hayvanların tekeleri, yani büyük güçlü hayvanlar olmadan yavruları karda rahat bir şekilde yürüyemez. Tekeler bu hayvanların önünde yürüyerek yolu açarlar ve yem bulurlar. Tekeler de avlandığı zaman dolayısıyla hayvanlar her türlü tehlike ile karşı karşıya kalıyorlar” dedi.

SEMSÛR

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR