DEDAŞ kan emiyor, çiftçi kan ağlıyor!

Post date:

Author:

Category:

Elektrik borçları olduğu için tarım desteklemelerine el konulan çiftçiler, tefecilerin eline düştü. Bakanlık kararıyla yapılan işleme tepki gösteren küçük çiftçiler, ‘Tarım büyük şirketlere devredilmek isteniyor’ dedi

Riha’da (Urfa) bazı köylerde, kendi olanaklarıyla yağmur sularından göletler yapan çiftçiler, ne elektrik ne de su kullandıkları halde çiftçiye dönüm başı elektrik faturası gönderiliyor. Geçtiğimiz günlerde Riha’ya gelip arazi beğenen Arap milyarderleri için çiftçiler açlığa mahkum ediliyor. Bakanlar Kurulu kararı ile sulama birliklerinin elektriğini kesme yetkisi alan elektrik dağıtım şirketlerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yol veriyor. Bakanlığın, “Tarımsal üretim kaynaklı elektrik borcu olan çiftçiler, borçlarını kapatana kadar tarımsal desteklerden faydalanamayacak” düzenlemesi ile çiftçiler adeta ölüme terkediliyor. Elektrik dağıtım şirketlerine verilen el koyma hakkı ile tarımsal destekten yararlanmak isteyen çiftçilere elektrik borçlarının ödeme şartı getirildi. Bu karar ile Riha’nın da aralarında olduğu Amed, Mêrdîn (Mardin), Êlih (Batman), Sêrt (Siirt) ve Şirnex (Şırnak) kentlerindeki “elektrik borcu” olan birçok çiftçi, bu yıl tarımsal desteklemeden faydalanamayacak. Tarımsal desteği bloke edilen çiftçiler, çareyi tefecilerden borçlanmakta buluyor.

‘DEDAŞ vampir gibi emiyor’

Riha’nın Wêranşar (Viranşehir) ilçesinde yıllardır çiftçilik yapan Ahmet Topkan, hükümetin tarım politikaları nedeniyle çiftçinin yıllardır desteklerden mahrum bırakıldığını ifade ediyor. Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (DEDAŞ), çiftçiyi adeta rehin aldığını ve elektrik borcunun altından kalkamadıklarını dile getiren Topkan, “Toprağımızı yağmurlama sistemiyle suluyoruz. Ancak burada devletin bir desteği yok. Çiftçi kendi olanaklarıyla sulama yapıyor. Şuan dünyada en pahalı mazotu çiftçi alıyor, gübre pahalı. En ucuz mahsulü ise çiftçi satıyor. Gelir gideri kurtarmıyor” diye konuştu. DEDAŞ’a olan elektrik borcundan kaynaklı tarımsal desteği bloke edilen çiftçilerin tefecilerin eline düştüğünü vurgulayan Topkan, şunları söyledi: “Mafya gibi çalışan elektrik şirketi tüm çiftçilerin gelirine el koydu. Maalesef çiftçi ya bankaların faizine ya da ensesi kalınların faizine kalıyor. Kene gibi gariban çiftçinin üzerine yapışan tefecilere kalıyor. Ben gidip tefeciden para alacağım, sonra DEDAŞ’ın borcunu ödeyeceğim. Bir dönem başbakan çıkıp dedi ki ‘Ben küçük çiftçi istemiyorum. Türkiye bir tarım ülkesiyse şirket çiftçiliği istiyorum.’ Küçük çiftçiyi tek bir kişiye, onu da bankaya mahkum etmek istiyorlar. Desteklememiz içerde, elektrik borcundan dolayı vermiyorlar. Ben desteklememi alsam ürünümü satsam zaten size mahkum olmazdım. DEDAŞ eskiden devletin mafyasıydı, şimdi ise özel mafya oldu. Halkın kanını eme eme kendilerine mahkum ediyorlar. DEDAŞ vampir gibi kan emiyor.”

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR