Dede Dağı üniversiteye kurban ediliyor!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İmara açılan Dede Dağı eteklerinde yabani zeytin ve bodur çam ağaçları talan ediliyor. Mahalleliler, belediyenin önce ağaçları kuruttuğunu ardından Ekonomi Üniversitesi’nin yararı için katlettiğini söyledi.

İzmir’in Balçova ilçesi Korutürk mahallesinde bulunan ve CHP’li Balçova Belediyesi tarafından İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne kiralanacağı gerekçesiyle boşatılması istenilen “Ekolojik Komşu Bahçesi”nin bulunduğu bölge rantın hedefinde. Hemen yan tarafta bulunan üniversiteye ait fakülte alanına dahil edileceği aktarılan bölgedeki tahribat gün be gün yayılıyor. Dede Dağı eteklerinde çoğunluğu zeytin ağaçlarıyla kaplı olan ormanlık alanın neredeyse tamamı ranta açılmış durumda.

Ormanlık alan yıllardır parça parça imara açılırken, bölgede yaratılan tahribat da her geçen gün büyüyor. Belediyeye ait 50 dönümlük arazinin büyük bir bölümünde ağaç kıyımı devam ederken, inşaat çalışmaları da sürüyor.

ORMANIN KALBİNE SAPLANAN HANÇER

Hâlihazırda imara açılan alanın büyük bir bölümü İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne tahsis edilmiş durumda. Belediyenin aldığı son karar doğrultusunda alanın imara açılacağı ve ihale bile yapılmadan 19 yıllığına üniversiteye kiraya verileceği belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi inşaatı için imara açılan ve ormanlık alanın tam ortasında devam eden inşaat, adeta ormanın kalbine saplanmış bir hançer gibi duruyor. İnşaatın yakınında kafeterya ve otopark yapılması için hazırlıklar devam ederken, alanda kesilmeyen ağaçlar ise bilinçli bir şekilde kepçe darbelerine maruz bırakılıyor.

‘TEK BİR AĞAÇ BIRAKMAYACAĞIZ’

Son 2 yılda en az bin 500 ağacın kesildiği dağın eteklerinde kepçeler çalışmaya devam ediyor. Bölgede planlanan tahribatı ise kepçe operatörünün “Burada tek bir ağaç bırakmayacağız” sözleri özetliyor. İmar politikaları ile tahrip edilecek bölge arasına dahil edilen Türkiye’nin ilk “Ekolojik Komşu Bahçesi”nin yıkımı ile ortaya çıkacak manzaranın da habercisi.

‘BELEDİYE BİLİNÇLİ OLARAK AĞAÇLARI KURUTUYOR’

Yaşanan doğa katliamına tepki gösteren mahalle sakinleri, para ve rant uğruna doğanın katledilmesini kabul etmeyeceklerini belirtti. Doğa talanının göz göre göre yaşandığını ifade eden Ercüment Düşünceli, belediyenin ağaçları kesmeden önce bilinçli bir şekilde kuruttuğunu ifade etti. Ağaçların köklerinin bilinçli açılarak kurumasının sağlandığını aktaran Düşünceli, ağaç katliamının kamu yararı için değil Ekonomi Üniversitesi’nin yararı için yapıldığını söyledi.

Tıp fakültesinin orman talanı ile yapıldığını belirten Mustafa Karaman da, insanların sağlığı için yapılan bir binanın önce doğaya ve insan sağlığına zarar verdiğini dile getirdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR