Dede mesleği yok olmasın diye oğluna öğretiyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İpekyolu’da 65 yıllık kerpiç bir yapıda demlik, tencere, tava, soba tamir ederek, odun semaverleri üreten Özcan Demir, beceri, sabır ve emek isteyen birçok mesleğin gün geçtikçe yok olduğu kentte, dede mesleğini oğluna öğretiyor.

Van’ın İpekyolu ilçesi Şerefiye Mahallesi’nde yüksek ve “modern” binalar arasına sıkışmış 65 yıllık kerpiç bir yapıda demlik, tencere, tava, soba tamir ederek, odun semaverleri üreten Özcan Demir, dedesinden babasına, babasından da kendisine kalan mesleği yaşatmaya çalışıyor.

PARA KAZANMAK İÇİN DEĞİL…

Dededen kalma meslekte ustalaşan ve aynı mesleği oğluna öğretme çabasında olan Demir, “Eskiden herkesin evinde kireç tutmayan ve kalaylanmaz bir demlik vardı. Şimdi her evde porselen ve plastik benzeri kaplar var. Biz o zaman çok çalışıyorduk her gün kaynak ve tamirat işleri yapıyorduk. Şimdi fazla kimse bu işi yapmıyor. Bu mesleği para kazanmak için sevmiyorum, eskiyi sevdiğim için seviyorum” dedi.

‘PLASTİKTEN UZAK DURUN’

Plastik malzeme ve eşya almaktan sakınılması gerektiğine dikkat çeken Demir, “Günümüzde herkes plastik eşya kullanılıyor. Bu eşyaların içine bir şey bıraktığın zaman plastik kokusunu veriyor bu da insan sağlığına ciddi bir zarar veriyor. Plastik ısıtıcılardan ve eşyalaşırdan uzak durun. Kendi açımdan söyleyeyim çelik demlikler ve eskilerden kalan, kireci emen demlikleri kullanın, daha sağlıklı olur” diye konuştu.

‘BABAMDAN ALDIM, OĞLUMA DEVREDECEĞİM’

Teknolojinin hüküm sürdüğü, toplumların üretmekten çok tükettiği; beceri, sabır ve emek isteyen birçok mesleğin gün geçtikçe yok olduğunu hatırlatan Demir, babasından devraldığı mesleği çocuklarına devredeceği için mutlu olduğunu dile getirerek, “Ben bu mesleği babamdan aldım. Babam, dedemden almış, ben de oğluma ve gelecek nesillere aktaracağım. Ben istiyorum ki bu meslek ölmesin. Şimdi oğlum Doğukan ile çalışıyoruz. Oğlum da yavaş yavaş öğrenmeye çalışıyor. Bu 60 yıllık kerpiç evde hem teknolojiye karşı direneceğim hem de bu el mesleği ölmesin diye bu işi sürdüreceğim” ifadesinde bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR