‘Deprem fırtınası’ sürüyor

Çanakkale’de art arda gelen depremler bölge halkında büyük panik yarattı. Büyük Maramara depreminin benzerini yaşamaktan korkan yurttaşlar, birçok evin zarar görmesi nedeniyle geceyi çadırlarda geçirdi. Prof. Tüysüz, yaşananlar için ‘Deprem fırtınası’ dedi

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde önceki gün meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından, başlayan artçılar sürüyor. Deprem fırtınasının devam ettiği Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde dün sabah 5.3 büyüklüğünde deprem yaşandı. Merkez üssü Ege Denizi’nin Ayvacık açıkları olarak saptanan yerin 8.8 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem geniş bir alanda hissedildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, depremin büyüklüğünü Richter ölçeğine göre 5.3 olarak açıkladı. Yaşanan depremin ardından Taşağıl Köyü’ndeki camide ve Yukarı Köyü’ndeki bazı evlerde hasar oluştuğu tespit edildi.

Çadır kent kuruldu

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremin ardından en çok zarar gören Yukarı Köyü’ne Kızılay ve AFAD ekiplerince çadır kent kuruldu. Artçı sarsıntılar devam etmesi sebebiyle evlere girmeleri yasaklanan köylüler, önceki gün geceyi çadırlarda geçirdi.

120 üzerinde artçı sarsıntı

Çanakkale’de önceki gün belli aralıklarla 120’nin üzerinde artçı sarsıntı meydana geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Okan Tüysüz, yaşanan deprem ve artçı sarsıntılar için, “Deprem fırtınası” ifadesini kullandı.

ÇANAKKALE

EN SON EKLENENLER