Dikkat: Adresinize kayıtlı birileri çıkabilir!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Seçmen kaydını kontrol eden Mehmet Karabaş adlı yurttaş, ev adresine kayıtlı iki Suriye yurttaşı olduğunu öğrendi. Durumu araştıran Karabaş, Suriyelilere, adresi üzerinden vatandaşlık verildiği bilgisine ulaştı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlık arzusu nedeniyle AKP-MHP ortaklığıyla gidilecek olan anayasa değişiklik referandumu öncesi Suriyeli mültecilerin seçmen olup olmayacağı konusunun tartışmaları devam ederken Êlih’te (Batman) oy hazırlığı el altından yürütülmeye başlandı bile. Fatih Mahallesi’nde oturan Mehmet Karabaş adlı yurttaş, internet ortamında seçmen kaydını sorgularken gördükleri karşısında şaşkına döndü. Karabaş, oturduğu adreste Suriye yurttaşı Muhammed Nafi Ramadan ve Muazzes Ramadan isimli kişilerin ev adresine kayıtlı olduğunu ve seçmen kütüğünün bulunduğunu fark etti.

2_mehmet_karabaş‘Vatandaşlık’ almışlar

Evinin adresine 2 yurttaşın kayıtlı olduğunu görmesinin ardından Batman Nüfus Müdürlüğü’ne giden Karabaş, şunları aktardı: “Yetkililere benim bulunduğum adreste benden habersiz iki kişinin kayıt edildiğini ilettim ve seçmen kayıtlarının benim bulunduğum adreste olduğunu söyledim. Onlar da durumun tam olarak ne olduğunu anlamadıklarını ama bu kişilerin vatandaşlık aldıklarını söylediler. Eğer durum çözülmezse yetkililer hakkında hukuki süreç başlatacağım.”

Karabaş, adresine seçmen olarak kaydedilenler için ise, “DAİŞ’li mi ya da başka bir şey mi olduklarını bilmiyoruz. Bunun için derhal bu yanlışın düzeltilmesini talep ettim” dedi.

Göç idaresi duyurmuştu

Kısa bir süre önce Batman Valiliği Göç İdaresi tarafından kente yerleşen ve aranan kriterlere uyan Suriyeli mültecilere vatandaşlık verileceği duyurulmuştu. Suriyelilere verilecek vatandaşlık için Batman Valiliği İl Göç İdaresi, Emniyet, Nüfus ve birçok kurumun birlikte çalışmalarını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, dosyalarında olumsuzluk bulunmayan Suriyelilere, İçişleri Bakanlığı onayı ile 2017 yılı içerisinde vatandaşlık verileceği duyurulmuştu.

Mahmut Ruvanas – Sonya Bayık / Êlih-dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR