Doğadaki canlılar yakılarak katlediliyor

0
146

Dersim merkez ve ilçelerindeki ormanlık alanlarda 10 gün önce çıkan ve müdahale edilmesine izin verilmeyen yangın geniş bir alana yayıldı. Çıkan yangının söndürülmesi için bir araya gelen yurttaşların askerlerce engellenmesi, buna karşı halkın tepki göstermesi üzerine Orman İşletme Müdürlüğü çalışanları, küçük gruplar halinde yangına yer yer müdahale etmeye başladı.
Doğa aktivisti ve yıllardır Dersim’de doğa fotoğrafları çeken İsmail Ateş, günlerdir doğalarının yanışını izlemek zorunda bırakıldıklarını dile getirdi. Dersim’de her sene yangın çıkarıldığına dikkat çeken Ateş, geçen yıl 22 yerde yangın çıkarıldığını aktardı. Şu an süren yangınların bugüne kadarki en büyük doğa katliamı olduğunun altını çizen Ateş, müdahaleye engel olunduğu için yangının yayıldığını vurguladı.

Yangını söndürmek için yola çıkan yurttaşların askerler tarafından engellenmesine tepki gösteren Ateş, “Merak ediyorum dünyanın bir başka yerinde yangın söndürmeye giden insanlara engel olunmuş mu? Bunun bir örneği daha var mı? Bu güzelim doğa yanıp gidiyor, biz de izliyoruz” diye konuştu.

Üreme alanları yanıyor

Ateş, meşe ağaçlarının hakim olduğu milli parkta 61 endemik bitkinin ve en zengin yabani hayatın bir arada yaşadığı yerlerden olduğuna dikkat çekerek, yaşam alanının tehlike altında olduğunu söyledi. Nesli tükenme tehlikesi altında olan vaşakların üreme alanının da şu an yandığını ifade eden Ateş, birçok hayvanın da yangından dolayı yerlerini terk ettiğini sözlerine ekledi.

DÊRSIM/dihaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here