Dört bir yana şifa dağıtıyor!

Post date:

Author:

Category:

Yabancı bir ilaç firmasında aktar olarak çalışan İlhan Davran’ın topladığı bitkiler, Türkiye’nin dört bir yanına şifa dağıtıyor.

İstanbul’da yabancı bir firmada 1991 yılında aktar olarak çalışmaya başlayan İlhan Davran bugün doğadan topladığı bitkileri birçok ilaç firmasına ham madde olarak gönderiyor.

‘ÇOK KISA BİR SÜREDE BİTKİ AŞKI BAŞLADI’

İlkokul mezunu olan ve daha önce bitkiler hakkında çokça bir bilgisi olmayan Davran, bitkilerle ilk olarak aktar olarak çalıştığı yabancı bir firmada karşılaştı. Çalıştığı firmada bitkilere olan ilgisinin arttığının farkına varan Davran, normal bir işçi olduğunu çok kısa bir süre içinde ise bitkilere olan ilgi ve alakasının geliştiğini ve kendisinde bitki aşkının geliştiğini ifade etti.

Tüm bunlardan sonra firmada sattığı bitkileri daha önce çevresinde çok gördüğünü dile getiren Davran, sattığı bitkileri kendisinin de bulabileceğini ve toplayabileceğini vurgulayarak, “İstanbul’da bulunan Mısır Çarşısı’na ve Ankara’ya gittim baktım ki orada bitki ve ilaç gibi otlar satan aktarlara rastladım. Orada satılan otlar bizim oralarda satılan otlardan ibaretti. Orada ki aktar arkadaşlar ile görüştüm ve bu işi geliştirmeye yöneldim” dedi.

BİTKİLERİ TANIDIKÇA İLGİSİ ARTTI

Tanıştığı birçok aktar ile görüşen Davran, artık ilaç firmalarına ham madde satmaya başladığını belirterek, “1997 yılında musevi inancından olan biri ile tanıştım. Yaptığı iş topladığı bitkileri İsrail ve Fransa gibi ülkelere doğadaki bitkileri satıyordu ve toplanan bitkilerin kanser gibi birçok tedavide ilaç olarak kullanılıyormuş. Tüm bunları araştırdığımda bitkilere olan ilgim daha çok arttı. Eski kitaplar ve ansiklopedilerden okuyarak öğrendim. Böylece bitkileri tanıdım. Hangi bitkinin ne işe yaradığını anladım. Ülkemizin farklı yerlerinde hangi otların yetiştiğini öğrendim ve işe koyuldum. Bugün Türkiye’nin hangi bölgesinde ne yetişiyor hepsini öğrendim. Kendimi geliştirdim ve birçok yerde toplayıcılık yaptım” diye konuştu.

‘ARTIK ÇOK İYİ BİR BİTKİ TANIYICISIYIM’

Kendisini bitki tanımlayıcısı olarak tanımlayan Davran, “Artık bitkiler ile konuşuyorum. Hafta sonları tek yaptığım sosyal aktivite bitki toplamak. Şimdi topladığım bitkilerden yağ da elde ediyorum. Bugün şampuandan tutun alkol, parfüm ya da hücre yenileyici maddeleri bitkilerden çıkarabiliyorum” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR