‘Ekolojik Bahçe’ de rantın hedefinde

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kürt sorununda, AKP hükümetinin baskı ve zulüm politikalarına ortak olan CHP, doğayı talanda da AKP’yi taklit ediyor. CHP’li belediye, Balçova’da bulunan Türkiye’nin ilk ve tek ‘Ekolojik Komşu Bahçesi’ni yıkmak istiyor

İzmir’in Balçova ilçesinde, 2003 yılında Selma Altan ve Nazime Düşünceli tarafından kurulan Türkiye’nin ilk “Ekolojik Komşu Bahçesi”, CHP’li Balçova Belediyesi tarafından boşaltılmak isteniyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne kiraya verildiği belirtilerek boşaltılması istenen bahçenin yıkılarak, hemen yanında bulunan üniversiteye ait fakülte alanına dahil edileceği aktarıldı. Üretilen meyve ve sebzelerin yoksul ailelere destek sunmasında rol oynayan “Ekolojik Komşu Bahçesi”, 40 kişinin desteği ile faaliyetlerini yürütürken, bahçede 13 yıldır ekolojik tarım yapılıyor.

Kollektif halk çalışması

Kolektif bir halk çalışması olarak nitelendirilen bahçe, aynı zamanda ilçe sakinleri tarafından da rehabilitasyon merkezi olarak kullanılıyor. Belediyenin 15 gün içinde boşaltılmasını istediği bahçenin yıkımına karşı gönüllüler, kent sakinleri ile beraber direniş geliştireceklerini ifade etti. “Ekolojik Komşu Bahçesi”nin kurucularından Sema Altan, “Türkiye’nin tek kolektif halk çalışması” diye tanımladığı bahçeye, Balçova ya da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin karışamayacağını ifade etti. Kanunsuz şekilde para kazanmak için bahçenin yıkılmak istendiğini belirten Altan, “Bahçenin bulunduğu alan davalı ve dava sonuçlanmayıncaya kadar kimse bahçeyi yıkamaz. Burayı yıkmak isteyen insanlar ceplerini para ile doldurmak isteyen insanlar” dedi. “Ekolojik Komşu Bahçesi”nin yöneticisi Ercüment Düşünceli de, belediyeden bir an önce boşaltmaları yönünde talimat geldiğini aktardı. Gerekçe olarak ise, bahçenin İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne kiralandığının gösterildiğini ifade eden Düşünceli, bahçenin boşatılmaması durumunda kepçelerle yıkılacağının iletildiğini belirterek, “Bahçemizi terk etmeyeceğiz ve zorla girilmesine mani olacağız” dedi.

‘Ağaçlar çocuklarımız’

Gönüllülerden Yıldız Günday ise, “Burası açık hava sağlık merkezi, örnek ve öğretici bir okul. Ekolojik organik ürün nasıl yetişir öğrendik öğretiyoruz” dedi. Gönüllülerden Fatma Arıç da, kanser hastası olduğunu ve her gün terapiden sonra bahçeye gelip dinlendiğini aktardı. Arıç, “Kimse bizi hiçe sayarak yıkamaz. Gerekirse kendimi dozerin önüne atacağım. Ağaçlarımız çocuklarımız gibi. Direneceğiz. Yıkıma izin vermeyeceğiz” dedi.

İZMİR/dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR