Ekolojistlerden Başbakan’a: Tabiki zeytin

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Zeytinlik alanlarının yok edilmesine tepki gösteren Kuzey Ormanları Savunması, “Zeytin mi tesis mi?” diyen Başbakan Binali Yıldırım’a “Tabiki Zeytin” yanıtı verdi.

Kuzey Ormanları Savunması üyeleri, zeytinlik alanlarının maden ve sanayi işletmesine açılmasının önünü açan Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Meclis’e sunulan 76 maddelik, “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’lerle Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı”nı Galatasaray Lisesi önünde protesto etti. “Beton kafaları uyarıyoruz zeytin ağacına düşman bu yasayı geri çekin” pankartı açılan açıklamada, “Zeytin mi tesis mi daha önemli? Tabiki de Zeytin” ve “Zeytinlikleri talan yasasına geçit yok” dövizleri taşındı. Çok sayıda çevrecinin katıldığı açıklamada, sık sık “Zeytin yaşamdır yaşamı savun”, “Sokakta Meclis’te zeytini savun” ile “Zeytinime, ormana, geleceğe dokunma” sloganları atıldı.

Grubu engelleyen polis, açıklamanın polis bariyerleri önünde yapılmasını istedi. Bunun üzerine polis ile grup arasında gerginlik yaşandı. Üst aramasının ardından bariyerlerin diğer tarafına geçen grup adına açıklamayı yapan Kuzey Ormanları Savunması aktivisti Selma Kanbur,”Sermayedarların projelerine yol vermek için topraklarımızın geleceğini karartacak, zeytinciliği şirketlerin tekellerine bırakarak zeytincilikle geçinen aileleri işsizliğe mahkum edecek hiçbir yasa kabul edilemez” dedi.

‘TABİKİ ZEYTİN’

Daha önce AKP tarafından 6 kez değiştirilmek istenen ancak kamuoyu tepkisi nedeniyle geri çekilen “Zeytinlik Yasası”nın 7’inci kez gündeme getirilmesini OHAL fırsatçılığı olarak değerlendiren Kanbur, Başbakan Binali Yıldırım’ın “Zeytin mi tesis mi?” sözlerine tepki gösterdi.

Başbakan’ın saf ettiği sözlerin “Demokrasi mi diktatörlük mü? sorusuyla aynı olduğunu söyleyen Kanbur, cevaplarının “Tabiki zeytin, tabiki demokrasi” olduğunu vurguladı. Kanbur, zeytinlik alanlarının yok edilmemesi için duyarlı tüm kesimlere dayanışma çağrısında bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR