En mühim mesele: Karnını doyurmak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yeni bir yıla umutla bakmak zorunda olduğumuzu söylüyor herkes; yeni bin yıl başladığında da öyle demişlerdi ama doğrusu bu sözde ‘altınçağ’ yoksulluk ve ölümden başka bir şey getirmedi. Her yıl dünyada milyonlarca ton gıda çöpe giderken, nüfusun yarıdan fazlası sadece doymak istiyor

Yüz milyonlarca insan açlıkla boğuşmaya devam ederken her yıl dünyada 1,3 milyar ton gıdanın tüketilmeden veya satışa dahi sunulmadan çöpe gittiği biliniyor. İnternet ortamında hazırlanan ve anket yoluyla katılınan bir projeyle hangi ülkelerde ne kadar gıdanın çöpe atıldığı ve bireylerin kazançlarının ne kadarını gıdaya harcamak zorunda oldukları belirleniyor.

‘Expedition Beyond Tomorrow’ adlı proje kapsamında elde edilen verilere göre, Afrika ülkelerinde bireyler gelirlerinin yüzde 60’ından fazlasını gıda harcamaları için ayırmak zorunda kalırken, ABD’de bu oran yüzde 7’nin altında. Almanya ve Avusturya’da gelirin yüzde 10 ile 10,5’i arasında bir miktar gıda harcamalarına giderken, Rusya’da bu oran yüzde 28, Türkiye’de yüzde 27 ve Hindistan’da yüzde 30’u buluyor.

Beslenememe sorunu

Dengeli ve sağlıklı bir beslenme için haftada bir kaç kez et yenmesi gerekirken, et tüketiminde de israfkar ülkelerle yoksul ülkeler arasında bir uçurum bulunuyor. Yeni Zelanda’da kişi başına haftalık et tüketimi 2,4 kiloyu bulurken, ABD ve Avustralya’da 2,3 kiloda. İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa ve İspanya’da ise bu miktar haftalık 1,6 ile 1,8 kilogram arasında seyrediyor. Et tüketimi Afrika ülkelerinde kişi başına haftalık 0,2 ile 0,6 kg arasında değişirken, Türkiye’de de bu oran 0,6 kilogram civarında.

Çöpe giden gıdalar

Proje kapsamında 27 Avrupa ülkesinde kişi başına ne kadar gıdanın çöpe atıldığı da inceleniyor. Buna göre, Yunanistan’da haftalık kişi başına 2,7 kilo gıda çöpe atılırken, Romanya ve İtalya’da bu miktar 2,5 kilogram gibi oldukça yüksek. Haftalık gıda israfı Bulgaristan’da 1,5 kilo ile diğer Avrupa ülkelerinin altında olurken, Slovakya’da 1,6, Çek Cumhuriyeti’nde 1,8 ve Almanya’da ise 1,9 kilogram civarında. Ancak gıda israfına yönelik rakamlar bireylerin satın aldıkları ve çöpe attıkları gıdaları kapsıyor. Yani gıda zincirleri tarafından satılmadan çöpe atılan yüz milyonlarca ton gıdanın ülkelere göre dağılımı tespit edilmiyor.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR