Eski İzmir evleri yıkılıyor

Post date:

Author:

Category:

İzmir’in Kadifekale ve Basmane arasında bulunan tarihi evlerinin bazıları, kaderine terkedildi. Çatıları, cumbaları çöken evler kullanılmaz hale geldi. Bölge halkı, sahiplerinin yaptırmadığı, yıkılma tehlikesi olan bu yapıları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, belediyeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelip restore ettirmesini istedi.

Kentin tarihi semtlerinden olan Kadifekale ve Basmane arasında bugüne kadar zamana meydan okuyan tarihi evler, son dönemde bakımsız bırakılıp kaderlerine terkedildi. Çatıları, cumbaları çöken evlerin içleri oturulamaz hale geldi. Her an yıkılma tehlikesi yaşanmaya başladı. Bazı evlerin çevresi de belediye ekiplerince, demir kafeslerle korumaya alındı.

Restorasyon gerekli

Kurtarıcılarını bekleyen evlerin eski güzel hallerini bilen semt sakinleri, bugünkü içler acısı haline tepki gösterdi. Kentin kültürel değerlerine önem veren vatandaşlar, sahiplerinin yaptırmadığı bu yapıları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, belediyeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelip, restore ettirmesini istedi.

İZMİR

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR