‘Êzidîler o kampta güvende değil’

Amed Yenişehir Belediyesine atanan kayyum tarafından Fidanlık Kampı’ndan çıkarılarak AFAD kamplarına yerleştirilen Êzidîler ile ilgili açıklama yapan Êzidî Demokratik Toplum Koordinasyonu, ‘Êzidîler o kamplarda güvende değil’ dedi. Açıklamada göç eden halka ‘Şengal’e dönün’ çağrısı yapıldı

Êzidî Toplumu Demokratik Koordinasyonu, Amed’de kayyum tarafından AFAD kamplarına yerleştirilen Êzidîlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. RojNews’te yer alan açıklamada, DAİŞ çetelerinin Şengal’e 3 Ağustos 2014’te yaptığı saldırıdan kurtulan kimi Êzidî yurttaşların Amed’e göç ettiği ve Amed Yenişehir Belediyesi tarafından Fidanlık Kampı’na yerleştirildiği hatırlatıldı.

‘Bu yeni bir fermandır’

AKP’nin belediyeye atadığı kayyum ile Êzidîlerin kamptan çıkarıldığı ifade edilen açıklamada, “Halkımızın fermandan kaynaklı yaraları henüz iyileşmemişken, AKP halkımızı yeni zulüm ve baskı ile karşı karşıya bırakmaktadır. Halkımızın zorla AFAD kamplarına götürülmesinin başka bir anlamı yoktur ve bu zulümdür, yeni bir fermandır. Şunu çok iyi biliyoruz ki, bu kamplarda Êzidî toplumumuzun hiçbir güvenliği söz konusu değildir. Bu kamplarda her türlü kirli işler yürütülmektedir. Ve AKP de bu kamplara göndererek halkımız üzerinde kirli bir politika yürütmektedir” denildi.

‘Kutsal Şengal’e dönün’

Açıklamada ‘uluslararası kamuyoyu ve demokratik kurumlara da Êzidîler ile ilgili duyarlılık çağrısı yapıldı. Açıklamanın devamında ise göç etmek zorunda kalan Êzidî halkına Şengal’e dönme çağrısı yapıldı: “Kuzey Kürdistan’daki tüm Şengalli göçmenlere AKP’nin politikalarına karşı bilinçli olmaları ve Şengal’e dönmeleri çağrısında bulunuyoruz. Şengal’de insanlarımızın geri dönmesi için tüm yaşam imkanları ve güvenlik koşulları Êzidxan kurumları tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenle göç eden insanlarımız gönül rahatlığıyla atalarının topraklarına, kutsal Şengal’e geri dönebilirler.”

Uluslararası kurumlara çağrı

Açıklamanın devamında uluslararası kuruluşlar ve insan hakları kurumlarına Êzidî halkının Şengal’e güvenli bir şekilde geri dönebilmeleri için çağrı yapıldı: “İnsanlarımızın Şengal’e geri dönebilmesi için uluslararası kurumlara çağrımız bu görevi üstlenmeleri ve dönmek isteyen insanlarımızı güvenli bir şekilde yerlerine ulaştırmalarıdır.”

‘İkinci kez göçe zorlandık’

Amed Yenişehir Belediyesine atanan kayyum tarafından belediyeye ait Fidanlık Kampı’ndan Mêrdîn’in Midyat ilçesinde bulunan ve 12 bin mültecinin bulunduğu Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) kampına yerleştirilen Êzidîler, ikinci kez ‘göçe zorlandıklarını’ söyledi.

Ailesiyle Midyad’daki AFAD kampına göç ettirilen Şakir Acar, kendilerine Malatya ya da Midyad’daki AFAD kamplarının dayatıldığını ve buraya göç etmek zorunda kaldıklarını belirterek, “Devlet belediyelere el koyunca AKP belediyeyi aldı. AKP de devlete bağlı kampa geçmemiz için zorladı. Mecbur olduğumuz için geldik, istediğimiz için değil” dedi. Belediyeye kayyumun atanmasıyla yapılan yardımların da durdurulduğunu kaydeden Acar, orada kurdukları düzenin bozulduğuna dikkat çekti: “Orada bostanlar yapmıştık, küçük dükkanlar açmıştık, düzenimizi kurmuştuk. Şimdi çıkmak zorunda kaldık. Midyad’daki insanlar bizim dilimizi biliyor, kültürlerimiz yakın. Burası da Kürdistan toprakları o yüzden burayı tercih ettik.”

ŞENGAL

EN SON EKLENENLER