Fabrika 150 yıllık zeytin ağaçalarına zarar veriyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Efeler’in Kızılcaköy Mahallesi’nde bulunan zeytinyağı fabrikasına ait atıklar nedeniyle bölgedeki asırlık zeytin ve incir ağaçları kurumaya yüz tuttu

Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Kızılcaköy Mahallesi’nde bulunan İnce Zeytinyağı Fabrikası’nın atıkları nedeniyle bölgedeki asırlık zeytin ve incir ağaçları kurumaya yüz tuttu. Bunun üzerine mahalle sakinleri ve Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) fabrika aleyhine dava açtı. Mezopotamya Ajansı’ından Ruken Demir’in haberine göre,verilen dava dilekçesinde fabrika atıklarının yarattığı tehdide dikkat çekilerek, fabrikanın atıklarını doğaya salmadan önce arıtması için arıtma sisteminin kurulması yoluyla fabrika atıklarının neden olduğu zarara son verilmesi istendi.

Atık suları asitli yağmura neden oluyor

AYÇEP Sözcüsü Mehmet Vergili, çarpık sanayileşme nedeniyle organize sanayi bölgesindeki uygulamalarının 150 yıllık zeytin ağaçlarına zarar verdiğini kaydetti. Zeytinyağı fabrikalarına karşı olmadıklarını belirten Vergili, fabrika atıklarının bölgede bulunan tarla, bağ ve bahçelere önlem alınmadan bırakılmasına karşı olduklarını söyledi. Aynı zaman da yaz mevsimlerinde fabrika atıklarından çevrede yaşayan insanlarda zarar görüyor.

Kent çoraklaşma tehdidi ile yüzyüze

Bölgede eski sistem ile çalışan yüzlerce zeytinyağı fabrikası olduğunu kaydeden Vergili, fabrika atıklarının kentin su kaynağı olan Menderes Nehri’ni de kirlettiğini vurguladı. Vergili, atıklar nedeniyle kentin çoraklaşma tehdidi ile karşı karşıya olduğu tehlikesine işaret ederek, fabrikalarda tehlikeli olarak bilinen kostik maddesinin kullanıldığını söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR