Fırat’ın dibinde içecek suları yok!

0
133

Fırat’ın 5 kilometre ötesindeki 700 haneli Bağlarbaşı (Sorik) mahallesi, içme ve geçim kaynakları olan fıstık ağaçlarını sulayacak su bulamıyor.

Urfa’nın Birecik ilçesinde Fırat Nehri’ne 5 kilometre mesafedeki Bağlarbaşı (Sorik) mahallesi içme ve fıstık bahçelerini sulayacak su bulamıyor. 6 ay öncesine kadar içme sularını kendi kuyularından tedarik ettiklerini söyleyen mahalleliler, kuyuların kuruması üzerine içme suyunu tankerlerle taşıyor. Geçim kaynakları olan fıstık ağaçlarını da sulayacak su bulamayan mahallenin Muhtarı Fehmi Bozoğlan, susuzluktan dolayı çok sayıda ailenin köyden şehre göç ettiğini, fıstık bahçelerinde susuzluktan dolayı büyük ölçüde verim kaybı yaşandığını ve bahçelerin kuruma tehdidi ile karşı karşıya kaldığını belirtti.

‘GELEN SÖZ VERDİ, GİDEN SÖZ VERDİ’

Bozoğlan, 10 yıldır köyün suyunun olmadığını, yetkililerin her seferinde söz verdiğini, ancak bir şeyin değişmediğini dile getirdi. Köyün 700 hanelik merkezi bir köy olduğunu söyleyen Bozoğlan, şunları ifade etti: “Kaymakamda söz verdi. ‘Su birkaç güne gelecek’ dedi. O da sözünde durmadı, hala geliyor. Belediye göstermelik kazıp bıraktı. Susuzluktan birçok aile köyden şehre göç etti.”

FISTIK BAHÇELERİ KURUYOR

Mahalle sakini Necati Çever, fıstık bahçesinden alması gereken verimi alamadığını, 10 yıldan beridir kuraklık ve su sorunu ile uğraştıklarını ifade etti. Ağaçlarda kurumanın başladığını söyleyen Çever, gözlerinden sakındıkları fıstık ağaçlarını yitirdiklerini, ürünün kızarmasını beklemeyip, boz topladıklarını belirtirken, “Hâlbuki su olsa fıstığın kızarmasını beklesek daha çok kazanırız ama susuzluk bizi erken toplamaya mecbur bırakıyor. 20 yıl önce ile şimdi ki fıstık verimini karşılaştırdığımız zaman, yüzde 70’lik bir kaybımız var. Su olsaydı tam aksine verim artmış olurdu” diye konuştu.

FIRAT’TAN YARARLANAMIYORLAR

69 yaşındaki Sait Erkılıç ise, yıllardır söz aldıklarını, ancak sonuç alamadıklarını belirtti. Susuzluğun sabırlarını tükettiğini dile getiren Erkılıç, “Köydeki ağaçların hepsi susuzluktan kurudu. Halada kurumaya devam ediyor. 5 kilometre ötemizde Fırat nehri geçiyor. Bir sürü baraj var nehrin üzerinde ama biz yararlanamıyoruz. Olacak iş değil” dedi.

ŞUSKİ’NİN HABERİ YOKMUŞ!

Mahallenin içme suyu sorununu sorduğumuz Urfa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İşleri (ŞUSKİ) Müdürlüğü yetkilileri, “Su sorunundan haberimiz yoktu, olsaydı hemen ilgilenirdik” cevabını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here