Fosilcilerin gölgesinde iklim konferansı!

Post date:

Author:

Category:

Almanya’da 8-18 Mayıs tarihlerinde Bonn’da yapılacak COP23 İklim Zirvesi’ne yönelik müzakerelerin ön hazırlığı olan konferansta, fosil enerjileri savunan şirketlerin lobicilerinin de olması, çevreyi ve iklimi esas alan çözümlerin çıkması olasılığını yok ediyor

ABD ve Rusya devlet başkanlarının küresel ısınmaya yönelik aldıkları olumsuz tutum, etkisini göstermeye başladı. Küresel ısınmaya fasa-fiso yaklaşımıyla bilinen Trump ve Putin’in bu tutumları, iklim zirvelerinin içinin boşaltılmasına hizmet ettiği görülüyor. Birleşmiş Milletler (BM) üyesi ülkeler, 8 Mayıs’ta Almanya’da yapılacak İklim Konferansı’na hazırlanırken, ‘ekonomi dünyasından’ fosil lobicilerin varlığı tartışmalı bir durum oluşturuyor. 8 Mayıs’ta Almanya’nın Bonn kentinde yapılacak İklim Konferansı öncesinde yayınlanan bir rapora göre kömür, gaz ve petrol gibi iklim düşmanı fosil enerji üreticisi büyük şirketlerin lobicileri devrede. ABD’de çalışmalarını yürüten Corporate Accountability International (CAI) adlı ‘Uluslararası Hükümet Dışı Kuruluş’ (NGO) tarafından yayınlanan rapora göre, sanayi ve ticaret alanından 250’yi aşkın NGO da konferansta yer alıyor. Bu ‘NGO’lar arasında fosil enerji üretiminde önde gelen şirketlerle bağlantılı olanların varlığına dikkat çekilen raporda, söz konusu şirketlerin çevre kirliliğinin iklimsel değişikliklere etkisini reddettiği hatırlatıldı. Raporda, İklim Konferansı’nda lobi faaliyeti yürüten ve müzakerelere katılmaları da söz konusu olan birçok tartışmalı NGO’nun varlığı, ‘itfaiye içindeki yangın çıkaran kundakçılara’ benzetildi.

BM temsilcileri için her şey normal

Almanya’da 8-18 Mayıs tarihlerinde Bonn’da yapılacak COP23 İklim Zirvesi’ne yönelik müzakerelerin ön hazırlığı olan bir konferans düzenleniyor. Ancak konferansta fosil enerjileri savunan şirketlerin lobicilerinin de olması, çevreyi ve iklimi esas alan çözümlerin çıkması olasılığını yok ediyor. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) adlı BM’ye bağlı kurum ise, CAI’nin raporunda yer alan eleştirileri kabul etmiyor. Deutsche Welle’ye konuşan UNFCCC sözcüsü Nick Nuttall, konferans müzakerelerine sanayi ve ticaret alanından şirketlerin temsilcilerinin katılmasının ‘sürpriz olmadığını’ ifade ediyor. Nuttall, BM’nin iklim konusunda ‘tarafsız’ olduğunu ve kararın ‘hükümetlerce alındığını’ söyleyerek, tartışmalı lobi faaliyetlerini savundu. UNFCCC’nin eski Genel Sekreteri Christiana Figueres de, şirket lobilerinin hazırlık konferansındaki müzakerelerde yer almasını savunarak, ‘petrol ve gaz şirketlerinin şeytanlaştırılmasına son verilmesi’ gerektiğini söyledi.

ANF/BONN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR