Fukuşima sorumlusu Japon hükümeti ve TEPCO

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Japonya’nın Gunma Eyaleti’ndeki Maebashi Mahkemesi’nde 17 Mart günü görülen davada mahkeme, Japonya hükümetini ve Tokyo Elektrik Şirketi’ni, Fukuşima Nükleer Felaketi’ne neden olmaktan ve felakete yol açan tedbirleri almamaktan sorumlu buldu. Hükümet ve TEPCO, davacı olan 62 Fukuşima mağduruna toplam 340 bin Dolar tazminat ödeyecek. Maebashi Mahkemesi’nde verilen bu karar Japonya genelinde 18 eyalette toplam 120000 kişiyi ilgilendiren 30 dava için emsal teşkil edebilir. Avukatlar, Maebashi Mahkemesi’nin önünde “Fukuşima’nın sorumlusunun hükümet ve TEPCO !” olduğunu açıkladı.

Yeşil Gazeteden Pınar Demircan’ın haberinde, şirketin ve dolayısıyla hükümetin bir deprem anında 15,7 yükseklikte bir tsunaminin olabileceğinin bilindiğinin davacılarca ibra edildiği bilgisi yer aldı. Bu öngörüye rağmen önlem almayan hükümet ve şirket, felaketten sorumlu tutuldu. Hükümet ve TEPCO felaketin sorumlusu olarak değerlendiriliyor olsa bile hükümet ve TEPCO’nun ödemeye hükmedildikleri tazminat miktarı insanların evlerini yaşadıkları yeri kaybetmelerinin karşılığı olamayacak kadar düşük, hatta sembolik bile denebilir.

Akkuyu ve olası felaketler!

AKP hükümetinin Akkuyu’da inşa etmeye çalıştığı Nükleer Santral’in bir felakete yol açması sonucunu, Japon hükümetinin hükmedilen komik tazminatlardan kaçma çabası ile karşılaştırdığımızda karşımıza nasıl bir fotoğrafın çıkacağını anlamak zor değil. Eninde sonunda nükleer santrallerin bir biçimiyle felaketlere yol açması kaçınılmaz. Çernobil’de olduğu gibi bir patlama olmasa bile felaketlerin yaşanacağını Fukuşima’da gördük. Deprem karşısında yapılacak çok fazla şeyin olmadığı ve atıkların ne yapılacağı, santralin çalışırken çevresine yaydığı radyasyondan nasıl korunacağımız ve deniz ekosisteminin bu süreçte uğrayacağı felaketler tek başına bir patlama anında ortaya çıkan sonuçlardan farksızdır. Bu durumun kaçınılmaz olduğu görüldüğü halde nükleer santrallerde ısrar etmenin enerji ihtiyacından dolayı olmadığı ise bilinmektedir.

HABER MERKEZİ

Önceki İçerikEkonomi için orman!
Sonraki İçerikKlinikte Rojava sergisi
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR