Geleceğe beton yığını bırakmayacağız

Post date:

Author:

Category:

İstanbul Kent Savunması üyesi Peyzaj Mimarı Çağdaş Öztürk, Maçka Parkı’nda başlatılan inşaat çalışmasına tepki göstererek, ‘Yeşil alanları savunacağız çünkü geleceğimize bırakacak başka bir şey yok’ dedi

Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri Projesi’ne tepkiler büyüyerek devam ediyor. İstanbul Kent Savunması üyesi Peyzaj Mimarı Çağdaş Öztürk ve Maçka Forumu üyesi İnşaat Mühendisi Ersin Kiriş, yapılanın “rant” projesi olduğunu vurguladı. Projenin sadece Maçka Parkı’nı ilgilendirmediğini kaydeden Öztürk, “İstanbul’un mega projelerini rahatlatılması için yapılmış bir rant projesidir. Proje Maçka Parkı’nda başlar, Fulya, Levazım diye devam eder. Oradan Balta Limanı, Armutlu, Sarıgazi ve oradan 3’üncü köprüye kadar giden bir ayağı var bu projenin. Aslında sadece Maçka Parkı’nı ilgilendiren bir proje değil. Sarıyer’i, Şişli’yi Beşiktaş’ı aslında bütün bir İstanbul’u etkileyen bir karayolu tünel projesidir” dedi.

12_maçkaYağma daha büyük

Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda yapılacak projede Büyükşehir Belediyesi 3 bin 500 metre karelik bir alanı tahrip edeceğini belirtiyor. Ama biz planları incelediğimizde, şehir planlamacısı olan arkadaşların bize verdiği bilgiler ile birlikte daha büyük bir kıyım ve daha büyük bir yağma var.”

Gelecek nesiller için yeşil alanları savunacaklarını dile getiren Öztürk, “Biz İstanbullular olarak ne verecek ne de kestirecek bir ağacımız var. Yeşil alanları savunacağız çünkü geleceğimize bırakacak başka bir şey yok. Geleceğe beton yığınları, dikey mimariler bırakmayacağız. Yeşil alanları ağaçlara bırakacağız” diye konuştu.

Hazinedaroğlu da işin içinde

Öztürk, Maçka Parkı için bir mücadelenin verildiğini kaydederek, ilgili makamlara çevre savunucuları ve mahalleliler olarak itirazlarını yaptıklarını ve bu itirazlarını devam ettirdiklerini ifade etti. Öztürk, Beşiktaş Belediyesi’nin proje içindeki etkinliğini ise “Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedaroğlu bu rant projesinin tam ortasındadır. İlk belediye başkanlığını kazandığında kendisi Ortaköy vadisini imara açmıştı” dedi.

Park kıskaca alınıyor

Maçka Forumu üyesi İnşaat Mühendisi Ersin Kiriş de, “Tüneller bu parkı kıskaca alıyor. Maçka Parkı bir kavşağın orta yerine çevrilmeye çalışılıyor. Parkta ağaçlara zarar vermeyeceğiz taşıyacağız gibi sürekli klişeleşmiş sözler kullanılıyor. Bu projeyi yapanlar madem bu kadar hevesli biz onlara yer gösterelim oraya yapsınlar. Gök Kafes Otel var birçok mahkeme kararına rağmen yapılan kaçak bir yapı. Buyursunlar oraya yapsınlar, önerimiz de var kendilerine” diye kaydetti.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR