Geliyê Godernê de baraj tehdidi altında

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

2009 yılında yapımına başlanan Amed’e bağlı Silvan Barajı’nın yüzde 70’i tamamlandı. Barajın faaliyete geçmesiyle neolitik dönemin izlerini taşıyan tarihi Geliyê Godernê ile beraber 50 köy, sular altında kalacak. Ekolojistler, “Toplumsal hafıza yok ediliyor” diyerek, baraja karşı çıkıyor. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında, 2009 yılında planlanan Silvan Barajı’nın yapımının yüzde 70’i tamamladı. 8 baraj ve hidroelektrik santrali ile 23 sulama tesisinden oluşan baraj, iki yıl sonra su tutmaya başlayacak. Ayrıca bölgede 16 güvenlik barajının yapılması planlanırken, yoğun tepkileri beraberinde getiren Heskîf’teki (Hasankeyf) Ilısu Barajı’nın ise, yüzde 95’i de tamamladı.
Ekoloji Derneği aktivisti Güner Yanlıç, Türkiye’nin 50 yılı aşkındır süren bir enerji ve güvenlik politikası olduğunu anımsatarak, bölgede yapılan barajların bu politikaların uzantısı olduğunu anımsattı. Yanlıç, barajların yapımıyla ilgili halkın, “İstihdam alanları artacak” ve “Sulama kanalları açılacak” gibi bilgilendirmelerle kandırılmaya çalışıldığını kaydetti. Barajlar ile temel hedefin suyun ticarileşmesi olduğunu söyleyen Yanlıç, Silvan Barajı’nın da güvenlik kaygısıyla yapıldığını aktardı. Yanlıç, barajla birlikte Farqîn (Silvan), Licê, Pasûr (Kulp) ve Hezro (Hazro) ilçeleri arasında bulunan tarihi Geliyê Godernê’nin yok olacağını, bu ilçelerin tamamının etkileneceğini, yaklaşık 50 köyün de baraj altında kalacağını ve insanların bundan kaynaklı zorunlu göçe maruz kalacağını belirtti.

Yanlıç, baraj ile doğal yaşam alanlarının tamamen sular altında kalacağını, neolitik döneme ait tarihi anıt, mezar ve kayaların yok edileceğini, yine yetişen endemik bitkilerin yanı sıra domuz, tilki, dağ keçisi gibi birçok canlının da doğal yaşam alanlarının sular altında kalacağını aktardı. Barajın küçük çiftçiyi de bitireceğini dile getiren Yanlıç, Geliyê Godernê’nin her açıdan sermayedarların hedefinde olduğunu hatırlatarak, bölgede yapılan barajların, Türkiye’nin yüzyıllık tek tipleştirme politikasının ürünü oluşunu ve toplumsal hafızanın yok edilmesine yönelik olduğunu vurguladı.

AMED/dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR