Gerçeğini bitir sahtesini yap!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Son 15 yılda AKP’nin vahşi politikaları sonucunda yandaşlara peşkeş çekilen ve tüketilen Karadeniz yaylalarının yerine, şimdi ‘yapay’ çözümler aranıyor. Doğu Karadeniz bölgesinde turizmi geliştirip para kazanmanın derdine düşen AKP rejimi, Rize’de Ayder benzeri 11 yayla ile Trabzon’da Uzungöl benzeri yapay göllerin yer alacağı 3 yeni turizm merkezi projeleri yapıyor.

Doğu Karadeniz bölgesinde son yıllarda gerçekleyen Arap turist akınını bahane eden iktidar, ‘Yeşil Yol’ adını verdiği rant yolunun tamamlanmasından sonra yerli ve yabancı turistlerin ilgisini daha da artacağını öngörüyor. Bu çerçevede, TOKİ tarafından Kentsel Dönüşüm Projesi uygulanacak Ayder Yaylası’nın benzeri 11 yayla daha oluşturulması için çalışma başlatıldı. Rize Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından belirlenecek 11 nokta arasında, Çamlıhemşin’deki Çat Vadisi’nde bulunan yaylalar ilk sırada yer alıyor. Ayrıca, Fındıklı, Ardeşen, İkizdere ve Güneysu ilçelerindeki yaylalar da listede bulunuyor. Yani aslında AKP yeni yayla yaratmıyor, şimdiye kadar kendisini koruyabilen bölgeleri de imara açıyor.

Uzungöl’ün yapayı olur mu?

Saçmalığın zirvesi ise, Trabzon için tasarlanıyor. Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü Uzungöl’ün benzeri 3 yeni tabiat turizm merkezi oluşturulması için de Orman ve Su İşleri Bakanlığı harekete geçti. Uzungöl’e alternatif turizm merkezi olarak düşünülen yerlerin başında, Tonya ilçesinde 1300 metre yüksekliğindeki Kadıralak Yaylası geliyor. Kadıralak Yaylası’nın yanı sıra Hıdırnebi, Kadırga ve Sis Dağı yaylaları da listede yer alıyor. Yeni turizm merkezlerinde 6 ay ila 1 yıl gibi sürelerde ‘yap-işlet-devret’ modeli ile yeni tesisler kurulacak. Devlet Su İşleri tarafından ise, yaylalarda yapay göller oluşturulacak.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR